مهاجرت تحصیلی به ایتالیابرای مهاجرت به کمک نیاز داری؟
مهاجرت به ایتالیا
package-page-header1.jpg

بورسیه استانی ایتالیا DSU

تحصیل رایگان در تمامی دانشگاه‌های ایتالیا

package-page-header2.jpgpackage-page-header3.jpgpackage-page-header4.jpg
بیش از
500
پرونده دریافت بورسیه استانی
بیش از
95%
شانس موفقیت در اخذ بورسیه
معرفی
بورسیه استانی

در ابتدا باید گفت این کمک هزینه تحصیلی که در کشور ما ایران به عنوان “ بورسیه جهان سوم “ معروف شده که کاملا اشتباه است و در هیچ منبع یا وب‌سایت ایتالیایی (وب سایت‌های رسمی بورسیه استانی مربوط به هر استان ) شما نمی‌توانید این بورسیه را با این اسم پیدا کنید. قانون حق تحصیل رایگان‌ در بندهای ۳۳ و ۳۴ قانون اساسی کشور ایتالیا تعریف شده است. این قانون در ابتدای یکپارچه شدن ایتالیا با هدف ارائه خدمات آموزشی رایگان جهت توسعه فردی بدون توجه به هر گونه گرایشی وضع شده است. بر اساس این قانون دولت ایتالیا موظف است برای هر فرد امکان تحصیل رایگان برای مدت حداقل ۸ سال را فراهم کند. بودجه این کمک هزینه تحصیلی (بورسیه استانی) توسط دولت ایتالیا و وزارت علوم و تحقیقات این کشور به استان‌ها پرداخت می‌شود. همچنین هر استانی با توجه به بودجه خود و مالیات بر تحصیل در دانشگاه این مبلغ را در اختیار واجدین شرایط قرار می‌دهد. در این بین دانشگاه‌ها موسسات خصوصی و مذهبی نیز با توجه به شرایط خود می‌توانند بورسیه‌های دیگری نیز به دانشجویان خود ارائه دهند. تمامی هماهنگی‌ها در ارتباط با میزان بودجه و تعداد بورسیه‌ها از طریق سازمانی به نام ANDISU که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده است و هم اکنون مرکز آن در شهر جنوا قرار دارد انجام می‌گیرد. با توجه به این قانون، هزینه تحصیل می‌کن(شهریه) دانشجویان ایتالیایی و بین المللی بر اساس وضعیت مالی فرد و خانواده وی فارغ از رزومه تحصیلی فرد محاسبه و سنجیده می‌شود و بر این اساس دانشجو موظف به پرداخت شهریه تعیین شده از سوی دانشگاه می‌باشد. در واقع پرداخت شهریه بر اساس عدد ISEE (=ایزه) است و بر اساس مدارک مالی دانشجو و با فرمولی مشخص محاسبه می‌گردد. حال اگر عدد ISEE محاسبه شده کمتر از عدد تعیین از طرف اداره بورس باشد دانشجو نه تنها شهریه و هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نمیکند بلکه کمک هزینه تحصیلی هم دریافت می‌کند. این بورسیه برای همه ی مقاطع تحصیلی و بر اساس شرایط مالی دانشجو به دانشجوهای ایتالیایی و بین‌المللی در صورتی که واجد صلاحیت باشند تعلق می گیرد.

ارزش بورسیه استانی
تحصیل رایگان در تمامی دانشگاه‌های ایتالیا

ارزش بورسیه استانی به نسبت استان محل تحصیل، دانشگاه، رشته تحصیلی، مقدار عدد ایزه و حتی جنسیت شما می‌تواند متغیر باشد. بله درست متوجه شدید٬ در سال‌های اخیر “ جنسیت” باعث افزایش مبلغ بورسیه استانی خانم‌ها در بعضی از رشته‌های دانشگاهی از جمله science, technology, engineering and mathematics که به اختصار STEM گفته می‌شود٬ می‌گردد. همچنین ارزش این بورسیه هیچ ربطی به مقطع تحصیلی شما ندارد٬ برای مثال مقدار دریافتی شما (از لحاظ مبلغ) از بورسیه استانی برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کاملا یکسان می‌باشد (چون این بورسیه بر اساس شرایط مالی شما به شما تعلق گرفته نه بر اساس رزومه علمی شما). در صورت دریافت بورسیه استانی موارد زیر به شما تعلق میگیرد:

/package-page-header2.jpg
1

معاف از پرداخت شهریه

در واقع تحصیل در هیچ یک از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا رایگان نیست و همه‌ی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا از متقاضیان خود شهریه دریافت می‌کنند ولی مقدار این شهریه کاملا به عدد ایزه شما برمیگردد (معمولا دانشگاه‌های ایتالیا مبلغی بین ۱ تا ۴ هزار یورو در سال شهریه دارند) حال شما در صورت برنده شدن بورسیه استانی از پرداخت این شهریه سالیانه معاف خواهید شد (در تمامی دانشگاه‌ها شما مجبور به پرداخت مبلغ مالیات بر تحصیل در استان محل تحصیل‌اتون هستید که ۱۴۰ یورو به علاوه ۱۶ یورو هزینه تمبر (Marca da Bollo) در هر سال تحصیلی می‌باشید).

/visa1-compressed.jpg
2

دریافت خوابگاه دانشجویی

شما با برنده شدن و گرفتن بورسیه استانی شانس این رو دارید که بتوانید خوابگاه دانشجویی دریافت کنید. ولی به دلیل تعداد محدود خوابگاه‌ها و متقاضی زیاد در هر استان٬ شانس گرفتن خوابگاه در سال اول تحصیل پایین می‌باشد و همچنین گرفتن خوابگاه به عوامل زیادی از جمله:
  • مقدار عدد ایزه شما.
  • تعداد درخواست‌های دانشجویان سال اول برای خوابگاه(در بعضی از شهرها حتی برای هر دپارتمان هم سهمیه مشخصی وجود دارد).
بستگی دارد.
به عنوان مثال بورسیه استان تورین (Piemonte) فقط ۱۵٪ ظرفیت خوابگاه‌ها به دانشجویان سال اولی تعلق دارد. یا اگر شما دانشجوی پزشکی دانشگاه میلان- بیکوکا باشید به دلیل اینکه دانشکده پزشکی در شهر برگامو واقع شده است، متاسفانه در این شهر هیچ خوابگاه دانشجویی تحت نظارت اداره بورس وجود ندارد.
/package-page-card3.jpg
3

پرداخت وجه نقد در ۲ یا ۳ قسط

شما در صورت برنده شدن بورسیه استانی شامل دریافت وجه یورویی که مستقیما و فقط به حساب بانکی شما در ایتالیا واریز خواهد شد می‌شوید. شما با توجه به استان محل تحصیل تون وجه یورویی که دریافت می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد، برای مثال برای سال تحصیلی ۲۴- ۲۰۲۳ بورسیه استان تورین با توجه به عدد ایزه شما، جنسیت و رشته تحصیلی‌تون مبالغ زیر تعیین شده است. قابل ذکر است این مبالغ در دو حالت در نظر گرفته شده اند و دلیل آن هم این می باشد که در صورتی که شما برنده خوابگاه دانشجویی شده باشید بین ۳۵ تا ۵۰ درصد از وجه یورویی که قرار است به حساب شما واریز شود بابت هزینه خوابگاه کسر می‌گردد.
/package-page-card4.jpg
4

کارت غذا

یکی دیگر از مزایای بورسیه استانی داشتن کارت غذا می باشد. عملکرد و نحوه ی استفاده از این کارت در دانشگاه‌ها و استان‌های مختلف متفاوت می باشد: به عنوان مثال اگر شما دانشجوی بورسیه دانشگاه پلی تکنیک میلان باشید کارت غذای شما به صورت روزانه به مقدار ۵ تا ۶ یورو شارژ خواهد شد و شما با این مبلغ می‌توانید در سلف‌های دانشگاه، رستوران‌های در سطح شهر طرف قرارداد دانشگاه و سوپر مارکت‌های طرف قرارداد دانشگاه غذا میل کنید یا اینکه خرید کنید. ولی در جایی مثل تورین شما می توانید با کارت غذا وعده ناهار یا شام رو در سلف‌های دانشگاه با پرداخت هزینه بسیار کم (هر وعده ۳ یورو) میل کنید. استان هایی هم هستند که یک یا دو وعده رایگان در طول روز از طریق سلف‌های دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌دهند.

بیش از
500
پرونده دریافت بورسیه استانی
بیش از
95%
شانس موفقیت در اخذ بورسیه
مدارک مورد نیاز
برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا

ارزش بورسیه استانی به نسبت استان محل تحصیل، دانشگاه، رشته تحصیلی، مقدار عدد ایزه و حتی جنسیت شما می‌تواند متغیر باشد. بله درست متوجه شدید٬ در سال‌های اخیر “ جنسیت” باعث افزایش مبلغ بورسیه استانی خانم‌ها در بعضی از رشته‌های دانشگاهی از جمله science, technology, engineering and mathematics که به اختصار STEM گفته می‌شود٬ می‌گردد. همچنین ارزش این بورسیه هیچ ربطی به مقطع تحصیلی شما ندارد٬ برای مثال مقدار دریافتی شما (از لحاظ مبلغ) از بورسیه استانی برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کاملا یکسان می‌باشد (چون این بورسیه بر اساس شرایط مالی شما به شما تعلق گرفته نه بر اساس رزومه علمی شما). در صورت دریافت بورسیه استانی موارد زیر به شما تعلق میگیرد:

1
درآمد سالانه سرپرست

(به صورت فیش حقوقی سالیانه یا گواهی حقوقی) - با توجه به استانی که انتخاب کرده اید امکان دارد درخواست درآمد سالیانه یک سال یا دو سال قبل را کنند. به عنوان مثال دانشجویان که قصد ادامه تحصیل برای سال تحصیلی ۲۴ - ۲۰۲۵ را دارند شما نیاز به تهیه درآمد سالیانه سال ۲۰۲۳ یا دو سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۲ را دارید.

2
تعیین تکلیف ملک و املاک

برای این مورد شما ملزم به ارائه ترجمه سند ملک مسکونی یا اجازه نامه رسمی می‌باشید نکته بسیار مهم در صورت ارائه اجازه نامه شما باید نامه عدم مالکیت که توسط سازمان املاک و اسناد کشور صادر می‌شود رو برای اعضای خانواده خود ارائه دهید.

3
اقرارنامه

تعداد قابل توجهی از استان‌ها از شما درخواست ارائه اقرارنامه که باید توسط سرپرست شما اقرار شود را می‌کنند .

4
شناسنامه سرپرست
5
نامه موجودی حساب بانکی در تاریخ ۳۱ دسامبر هر سال

تعدادی از استان‌ها از شما درخواست موجودی حساب تمامی افراد بالای ۱۸ سال خانواده  (فقط افرادی که در خانواده هستند افراد مستقل نیاز نیست) را میکنند بهتر از یکی از حساب هایی که کمترین مقدار ممکن موجودی دارد را انتخاب کنید.

شرایط تمدید
بورسیه استانی ایتالیا

در ابتدا باید ذکر کنیم که با توجه به اینکه شما دانشجوی چه مقطعی هستید تعداد سال هایی که به شما بورسیه تعلق می‌گیرد به شرح زیر می باشد:

کارشناسی
3 سال + 1 ترم
کارشناسی ارشد
2 سال + 1 ترم
ارشد پیوشته
5 یا 6 سال + 1 ترم
دکتری
3 سال

به جز سال اول که بورسیه فقط بر اساس شرایط مالی سرپرست شما به دانشجو تعلق می‌گیرد برای سال‌های بعد تحصیل علاوه بر مدارک مالی شما باید صلاحیت علمی خود را به اداره بورس دانشگاه اثبات کنید.
به عنوان مثال شما در هر سال تحصیلی ۶۰ واحد درسی خواهید داشت که برای تمدید بورسیه سال دوم با توجه به استان محل تحصیلتون بین ۲۵ تا ۳۵ واحد باید در زمان مشخص شده از طرف اداره بورس پاس کنید. به عنوان مثال اگر شما دانشجوی سال اول تحصیلی ۲۵-۲۰۲۴ باشید و همچنین برنده بورسیه استانی برای تمدید بورسیه سال تحصیلی ۲۶-۲۰۲۵ باید تا تاریخ ۱۰ آگوست ۲۰۲۵، تعداد ۳۰ واحد درسی را پاس کرده باشید.
در بعضی از استان‌ها برای دریافت خوابگاه از شما درخواست تعداد واحد بالاتری را می‌کنند!!
در صورتی که نتوانید به تعداد واحد مجاز جهت تمدید بورسیه برسید٬ شما می‌توانید یک بار در طول تحصیل در مقطع مورد نظر از قابلیتی به نام بونوس استفاده کنید. بونوس به واحد هایی گفته می‌شود که شما آن را پاس نکرده‌اید اما به صورت مجازی از آن استفاده می‌کنید تا به حد نصاب واحد جهت تمدید بورسیه خود برسید. اداره‌های بورس هر ساله تعداد این بونوس‌ها برای هر سال تحصیلی را مشخص می‌کنند. معمولا تعداد واحد بونوس در سال اول ۵ واحد٬ سال دوم ۱۲ واحد و سال سوم ۱۵ واحد می‌باشد
برای درک بیشتر این موضوع به این مثال توجه کنید. مثلا شما در سال اول برای این که به حد نصاب تمدید بورسیه برسید٬ می‌بایست ۳۵ واحد پاس کرده باشید٬ اما موفق به پاس کردن ۳۰ واحد شده‌اید. در این صورت شما نمی‌توانید بورسیه خود را برای سال تحصیلی بعد تمدید کنید. اما با استفاده از قانون بونوس که در بندو بورسیه تعریف شده می‌توانید ۵ واحد به صورت مجازی استفاده کنید و تعداد واحد‌های خود را به ۳۵ واحد برسانید و از مزایای بورسیه در سال دوم نیز برخوردار شوید.

در صورت پاس نکردن واحد‌ها حالت‌های زیر برای شما پیش می آید:
۱- از دست دادن بورسیه سال دوم
۲- تعیین ددلاین دوم برای پاس کردن حداقل تعداد واحد(معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ واحد) .
این کار به این دلیل است که اگر شما تا تاریخ و ددلاین دوم که برای شما مشخص شده تعداد حداقل واحد رو پاس نکنید مجبور خواهید شد مقدار زیادی از بورسیه سال اول را به اداره بورس عودت دهید.
اینکه چه مقدار از مقدار بورسیه رو باید عودت دهید به تعداد واحد هایی که پاس کردید هم بستگی دارد به عنوان مثال اگر شما در سال اول تحصیل هیچ درسی پاس نکرده باشید مجبور به عودت کل مبلغ بورسیه به اداره بورس خواهید بود.

بیش از
500
پرونده دریافت بورسیه استانی
بیش از
95%
شانس موفقیت در اخذ بورسیه
بازه زمانی دریافت
بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی معمولا در طی ۲ قسط مستقیما به حساب دانشجو در ایتالیا واریز می‌شود. تاریخ واریز مبلغ بورسیه استانی با توجه به شرایط هر استان می‌تواند متفاوت باشد. یکی از اصلی ترین شرایط بودجه سالانه هر استان می باشد که اگر در این مورد استان محل تحصیل شما دچار مشکل باشد امکان دارد پرداخت قسط اول شما حتی با ۹ ماه تاخیر انجام شود.

مهم‌ترین نکات دریافت به موقع
بورسیه استانی ایتالیا
1
تهیه کامل مدارک درخواستی اداره بورس

حتما با فرد مورد اطمینان در این زمینه مشورت کنید که مدرکی کم یا زیاد ارائه ندهید

2
ثبت نام به موقع با توجه به ددلاین‌های اعلامی

ثبت نام بورسیه، آپلود اجاره خانه و …

3
پاس کردن به موقع واحد‌ها

اگر یکی از مهم‌ترین دلایل شما از انتخاب ایتالیا برای ادامه تحصیل بورسیه استانی می‌باشد باید بسیار دقیق شرایط هر استان رو مطالعه کنید، مشورت بگیرید و بسنجید٬ چون هر ساله سخت گیری‌های استان‌ها زیاد و زیاد‌تر می‌شود. به عنوان مثال استان توسکانا (به مرکزیت فلورانس) سال اول به دانشجویان ایرانی بورسیه استانی نمی‌دهد. یا استان مارکه کلا به دانشجویان ایرانی بورسیه نمی‌دهد.

footer