جست‌وجوی رشته‌های واجد شرایط

خدمات ساناگیتی برای مهاجرتدوره آزمون IMAT
مهاجرت به ایتالیا
italyایتالیا

کشورایتالیا
سرزمین رویایی
تاریخ، غذا، آرامش

46شهر
54دانشگاه
میانگین خرج در ماه 700 یورو کارشناسی، کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد پیوسته
italy-weather
آب‌وهوای بی‌نظیر مدیترانه‌ای
italy-education-system
بازار کار با نرخ اشتغال 92%
italy-job-market
سیستم آموزشی منعطف
italy-living-budger
هزینه زندگی بسیار کم
italy-income
درآمد بالاتر از میانگین اروپا
توضیحات کلی
شهر ها
دانشگاه ها
رشته ها
مشاور ها
پکیج ها
why-italy

چراایتالیا؟

مزایای ایتالیا نسبت به سایر مقاصد

 1. ایتالیا یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپای غربی برای زندگی است
 2. بر خلاف سایر کشورهای اروپای غربی، آب‌وهوای ایتالیا برای ایرانی‌ها بسیار مطبوعه
 3. بین کشورهای غرب اروپا ساده‌ترین پذیر دانشگاه‌ها رو داره. علاوه بر اون، ایتالیا قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان رو داره
 4. میانگین درآمد بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا
 5. بازار کار بسیار بزرگ، به دلیل کاهش و هم‌زمان پیر شدن جمعیت ایتالیا، تقاضا برای نیروی کار افزایشیه
 6. اقتصاد: ایتالیا اقتصاد بسیار توسعه یافته ای دارد و یکی از اقتصادهای بزرگ اروپا است. صنایع کلیدی شامل تولید خودرو، مد و طراحی، فرآوری مواد غذایی و گردشگری است.
 7. فرهنگ و هنر: ایتالیا به دلیل میراث فرهنگی غنی و کمک به هنر مشهور است. این کشور گنجینه های تاریخی و هنری متعددی از جمله مکان های دیدنی نمادین مانند کولوسئوم و برج کج پیزا را در خود جای داده است. هنر، معماری، موسیقی و غذاهای ایتالیا تأثیر قابل توجهی بر فرهنگ جهانی داشته است.
 8. آشپزی: غذاهای ایتالیایی در سطح بین المللی تحسین شده است و شامل غذاهای محبوبی مانند پیتزا، پاستا، ریزوتو و جلاتو می شود.
 9. گردشگری: ایتالیا یک مقصد گردشگری محبوب است که سالانه میلیون ها بازدید کننده را به خود جذب می کند. گردشگران به سمت شهرهای تاریخی کشور، خط ساحلی زیبا، مناظر خیره کننده و میراث فرهنگی غنی جذب می شوند.

سوالی دارید؟ برای انتخاب بین گزینه‌های پیش روتون به کمک نیاز دارید؟ کارشناسان ما می‌تونن به بهترین شکل کمکتون کنن

آب و هوایایتالیا

آب و هوای معتدل مدیترانه، تا سرمای آلپ

italy-weather

ایتالیا به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، دارای شرایط آب و هوایی متنوعی است. قسمت شمالی کشور دارای آب و هوای معتدل با زمستان های سرد و تابستان های معتدل است. مناطق مرکزی دارای آب و هوای مدیترانه ای است که با تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و مرطوب شناخته می شود. قسمت های جنوبی ایتالیا دارای آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم تر و زمستان های معتدل و مرطوب است. مناطق ساحلی اغلب در مقایسه با مناطق داخلی دارای دمای ملایم تری هستند. الگوهای بارندگی متفاوت است و مناطق ساحلی نسبت به مناطق داخلی و کوهستانی بارندگی کمتری دارند.
با این وجود، به طور میانگین اختلاف دمای تابستان و زمستان در شهرهای اصلی ایتالیا کم‌تر از ایران بوده و هوای مطبوع‌تری نسبت به شهرهای بزرگ ایران دارند. از طرف دیگر، بر خلاف اکثر کشورهای اروپا غربی، میزان روزهای آفتابی در شهرهای بزرگ ایتالیایی زیاد بوده و طول روز در آن‌ها حتی از شهرهای ایران هم بیشتر است، ولی هوا معتدل‌تر است و گرمای زیاد به ندرت به وجود می‌آید.

italy_weather_1italy_weather_2italy_weather_3

سیستم آموزشایتالیا

از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان، تا دانشگاه‌های جدید با ورود آسان

italy_education_system
دولت ایتالیا دارای اختیارات قانونی انحصاری در مورد سازماندهی کلی آموزش و پرورش است، مانند تعیین حداقل استانداردهای آموزشی، کارکنان مدرسه، تضمین کیفیت، و تخصیص منابع مالی دولتی. وزارت آموزش و پرورش و شایستگی و وزارت دانشگاه و تحقیقات مسئول اداره کل آموزش در سطح ملی در کشور ایتالیا هستند. MIMبر دفاتر منطقه ای غیرمتمرکز نظارت می کند تا اطمینان حاصل کند که مقررات کلی اعمال می شود و حداقل الزامات و استانداردهای عملکرد در هر منطقه رعایت می شود.

آموزش دانشگاهیآموزش در سطح عالی توسط موسسات زیر ارائه می شود:
 1. سیستم دانشگاهی که شامل دانشگاه ها و موسسات می شود.
 2. سیستم آموزش عالی برای هنرهای زیبا، موسیقی و رقص (AFAM).
 3. سیستم آموزش عالی فناورانه (Sistema terziario di istruzione tecnologica superiore) که با نام آکادمی های ITS نیز شناخته می شود.
دانشگاه ها، همانطور که در قانون 240/2010 تعریف شده است، به عنوان محل اصلی برای تحقیق و آموزش رایگان، پرورش دانش و تفکر انتقادی عمل می کنند. هر دانشگاه به طور مستقل و مسئولانه عمل می کند و تحقیقات و تدریس را برای پیشبرد پیشرفت فرهنگی، عمرانی و اقتصادی کشور یکپارچه می کند.
موسسات AFAM، طبق DPR 212/2005، در تولید و تحقیق هنری، متخصص در هنرهای زیبا، موسیقی، رقص، نمایش و طراحی شرکت می کنند. تمرکز آنها بر ارتقای اهداف آموزشی و دستیابی به استانداردهای بالای هنری و حرفه ای است.
هر دو سیستم دانشگاه و AFAM برنامه هایی را بر اساس ساختار فرآیند بولونیا سازماندهی می کنند که٬ شامل دوره های کارشناسی٬ کارشناسی ارشد و دکتری است.
مؤسسه‌های فناوری عالی (آکادمی‌های ITS) آموزش عالی فناوری را ارائه می‌کنند و تقاضا برای موقعیت های جدید و پیشرفته در بخش‌های فن‌آوری که از بازار کار پدید می‌آیند را تامین می‌کنند.
دوره های تحصیلی دانشگاه به صورت واحدی ساختار یافته است. واحد های دانشگاهی (CFU) معمولاً نشان دهنده 25 ساعت مطالعه توسط یک دانشجو است که شامل زمان مطالعه فردی نیز می شود. یک دانشجوی تمام وقت معمولاً در یک سال به طور متوسط 60 CFU را تکمیل می کند. سیستم CFU معادل سیستم انتقال و انباشت واحد های درسی اروپا (ECTS) است.

بخش دانشگاه در ایتالیا متشکل از موسسات آموزش عالی مختلف است که به شرح زیر طبقه بندی می شوند:
 1. دانشگاه های دولتی
 2. دانشگاه های غیردولتی رسمیت یافته قانونی
 3. دانشگاه های آنلاین
 4. مدارس عالی و مؤسسات با اساسنامه خاص
بخش AFAM (آموزش عالی هنر، موسیقی و رقص) در ایتالیا سیستم آموزشی غیر دانشگاهی را تشکیل می دهد که عمدتاً بر رشته های هنری تمرکز دارد.
موسسات AFAM به شرح زیر طبقه بندی می شوند:
 1. آکادمی های دولتی هنرهای زیبا
 2. آکادمی های هنرهای زیبا که از نظر قانونی به رسمیت شناخته شده اند
 3. مدارس عالی طراحی (ISIA)
 4. هنرستان های موسیقی دولتی
 5. مؤسسات عالی مطالعات موسیقی
 6. آکادمی ملی رقص
 7. آکادمی ملی نمایش

در رتبه بندی 2023/2024، ایتالیا دارای 57 دانشگاه از بهترین دانشگاه هاست. ایتالیا با مناظر نفس گیر، تاریخ غنی، و غذاهای لذیذ، تجربه ای واقعاً قابل توجه را ارائه می دهد. امروزه، ایتالیا ترکیبی از مؤسسات معتبر، از جمله مؤسسات باستانی مانند دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا رم و دانشگاه پادوآ و همچنین مؤسسات مدرن تری مانند روما تور ورگاتا و دانشگاه میلان را در خود جای داده است. انتخاب دانشگاه عالی می تواند با گزینه های بسیار درجه یک جهانی برای کسانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند چالش برانگیز باشد. ایتالیا خانه حدود 100 دانشگاه و 14 مرکز ملی تحقیقات است، در حالی که سیستم AFAM حدود 140 موسسه را شامل می شود.
italy_education_system_image

دانشجویان خارجی درایتالیا

آغوش باز برای دانشجویان سرتاسر جهان

امروزه تعداد دانشجویان خارجی در ایتالیا 865 هزار نفر است که 10.3 درصد از کل تعداد دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا است. تعداد دانشجویان خارجی ثبت نام شده از 63625 نفر در سال تحصیلی 2020/11 به 102196 در سال تحصیلی 2020/21 افزایش یافته است. برخی از دانشگاه ها از میانگین ملی فراتر رفته و به سطوح بالاتر اروپایی نزدیک شده اند. در سال تحصیلی 2020/21، درصد دانشجویان خارجی در دانشگاه پلیتکنیک میلان به 16٪، در دانشگاه پلیتکنیک تورین به 15٪، در دانشگاه بولونیا 9.5٪، در دانشگاه ساپینزا رم به 8.2٪ و در دانشگاه تورین به 6.3٪ رسید. بر اساس داده های سال تحصیلی 2019/20 و 2020/21، دانشجویانی با اصلیتی از چین، ایران، هند، پاکستان از آسیا، مراکش، کامرون و مصر از آفریقا؛ و پرو از آمریکای لاتین در صدر دانشجویان ورودی از کشوره های غیر اروپایی بودند.در سال 2021، Istat تخمین زد که 5،171،894 شهروند خارجی در ایتالیا زندگی می کردند که حدود 8.7٪ از کل جمعیت را تشکیل می دهد. در سال 2021، حدود 6،260،000 نفر ساکن ایتالیا دارای سابقه مهاجرت هستند (حدود 10.6٪ از کل جمعیت ایتالیا). رومانیایی‌ها بزرگترین جامعه خارجی در کشور را تشکیل می‌دهند (1,077,876؛ حدود 10 درصد از آنها قومی رومی هستند) و سپس آلبانیایی‌ها (433,130) و مراکشی‌ها (428,940). چهارمین جامعه بزرگ، اما سریع‌ترین رشد، از ساکنان خارجی در ایتالیا توسط چینی‌ها ارائه شد. تا سال 2021، 330495 خارجی دارای تابعیت چینی بودند. در سال 2020، 61.2 درصد از شهروندان خارجی در شمال ایتالیا، 24.2 درصد در مرکز ایتالیا، 10.8 درصد در جنوب ایتالیا و 3.9 درصد در جزایر ایتالیا زندگی می کردند.پیش بینی اقتصادی ایتالیاپیش‌بینی می‌شود که رشد تولید ناخالص داخلی واقعی به 1.2 درصد در سال 2023 و 1.1 درصد در سال 2024 کاهش یابد، زیرا قیمت‌های بالاتر مصارف شخصی را کاهش می‌دهد در حالی که سرمایه‌گذاری با حمایت اقدامات دولت به شدت به رشد خود ادامه می‌دهد. نرخ تورم در سال جاری به دلیل کاهش قیمت انرژی به 6.1 درصد کاهش می یابد و در سال 2024 به 2.9 درصد خواهد رسید.

اگر دوس دارید شما هم جزو جامعه دانشجویان بین‌المللی ایتالیا باشید، با ما تماس بگیرید

بازار کارایتالیا

اشتغال آسان و سریع

italy_job_market

بازار کار ایتالیا تغییرات منطقه ای قابل توجهی را نشان می دهد. مناطق شمالی عمدتاً توسط فعالیت های صنعتی هدایت می شوند، در حالی که مناطق جنوبی به شدت به کشاورزی و گردشگری متکی هستند. بخش های عمده از منظر تاثیر بر تولید ناخالص داخلی (2021) بخش های خدمات، تولید، ساخت و ساز و کشاورزی است.پرجمعیت ترین مناطق لمباردی، ونتو، لاتزیو، کامپانیا و سیسیل هستند. با این حال، بحران جمعیتی در جنوب ایتالیا، به ویژه در مولیزه، باسیلیکاتا و کالابریا بارزتر است.
پس از تجربه اثرات منفی ناشی از بیماری همه گیر، اقتصاد ایتالیا در سال 2021 با رشد تولید ناخالص داخلی بالاتر از حد انتظار (+ 6.2 درصد) و بهبود وضعیت اشتغال و نزدیک شدن به سطوح قبل از بحران، بهبود یافت.

مشاغل پر تقاضایایتالیا

اشتغال آسان و سریع

بین سال‌های 2022 تا 2026، حدود ۴۰ هزار تکنسین فناوری اطلاعات و ارتباطات، عمدتاً توسط صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور، به همراه ۳۰ هزار متخصص در ریاضیات و علوم کامپیوتر، استخدام خواهند شد. همچنین تقاضا برای تکنسین در فعالیت های سازمانی و مالی ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار نفر، مهندسین مدیریت، ساخت و ساز و محیط زیست، معماران (تقریباً ۵۰ هزار نفر) و متخصصان علوم اجتماعی و مدیریت از جمله تحلیلگران بازار، متخصصان بازاریابی و مدیران رسانه های اجتماعی وجود دارد.

income-italy

درآمد و هزینه درایتالیا؟

دخل و خرج زندگی به سبک اروپایی در ایتالیا

طبق گزارش سالانه ISTAT که در 7 ژوئیه 2023 منتشر شد، متوسط حقوق ناخالص سالانه برای یک کارمند حدود 27000 یورو است که در دهه گذشته رشد 12 درصدی داشته است.
میانگین درآمد ایتالیایی ها در هر ساعتدر جلسه 12 ژوئیه 2023، میانگین دستمزد ساعتی 14.50 یورو است.
داده های مربوط به وضعیت در ماه می 2023، در بخش های مختلف متفاوت است، یعنی:

 • در بخش صنعت، متوسط دستمزد ساعتی 8.20 یورو برای موقعیت های شغلی افراد تازه وارد در صنایع چرم و کالاهای چرمی است.
 • در بخش خدمات (از جمله مدیریت دولتی)، متوسط دستمزد ساعتی 7.60 یورو برای موقعیت های شغلی با سطح تخصص پایین در بخش های مربوط به رادیو و تلویزیون خصوصی است.
 • برای کارگران کشاورزی کم مهارت، متوسط دستمزد ساعتی 6.50 یورو است.
 • برای موقعیت های برتر در بخش های مالی و اعتباری، متوسط دستمزد ساعتی حدود 60 یورو است.
 • برای پست های برتر در قراردادهای شرکت های برق و نفت، متوسط دستمزد ساعتی حدود 28 یورو در ساعت است.

هزینه تخمینی یک خانواده چهار نفره ماهانه 2454.8 پوند (2856.8 یورو) بدون اجاره است.هزینه های ماهانه تخمینی یک نفر بدون اجاره 704.2 پوند (819.5 یورو) است.هزینه زندگی در ایتالیا به طور متوسط 4.1 درصد کمتر از انگلستان است. اجاره در ایتالیا به طور متوسط 37.1 درصد کمتر از انگلستان است.ایتالیا چهارمین کشور ارزان اروپای غربی است (15 از 18) هزینه زندگی در ایتالیا گرانتر از 64 درصد کشورهای جهان (28 از 74) است.
اشتغال و بیکاری (تخمین موقت) - مه 2023در می 2023، افزایش قابل توجهی در تعداد افراد شاغل مشاهده شد، در حالی که تعداد افراد بیکار کاهش یافت و افراد غیرفعال نسبتاً ثابت ماندند.
در مقایسه با ماه مه 2022، تعداد افراد شاغل افزایش قابل توجه 1.7 درصدی (+383 هزار نفر) داشته است که بر هر دو گروه جنسیتی و همه گروه های سنی به جز افراد 35 تا 49 ساله تأثیر می گذارد. در نتیجه، نرخ اشتغال 1.1 درصد افزایش داشته است.
به طور سالانه، افزایش اشتغال با کاهش تعداد افراد بیکار (-4.8٪، -98 هزار) و افراد غیرفعال 15-64 سال (-2.7٪، -351 هزار) همراه بود.

اگر دوس دارید شما هم جزو جامعه دانشجویان بین‌المللی ایتالیا باشید، با ما تماس بگیرید

italy_footer