مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از مهمترین و اساسی ترین دغدغه های دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا، مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا است و اینکه چگونه میتوانند شانس دریافت ویزا را افزایش دهند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله حدود ماه می چک لیست جدید مدارک مورد نیاز ویزا را اراﺋه می کند.
ما در این مقاله قصد داریم تا مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا برای سال تحصیلی ۲۱-۲۲ را به طور کامل به شما توضیح دهیم.
۱- فرم D  : این فرم یکی از مهمترین مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا است که از طرف سفارت ایتالیا در اختیار شما قرار می گیرد و برای صدور ویزا ضروری است. این فرم رو باید به صورت کامل پر، و امضا کنید. شما  می توانید فرم ویزا تحصیلی ایتالیا را از این قسمت دانلود کنید.

۲- برگه Summary یا همان پیش ثبت نام سایت Universitaly :
داشتن این برگه برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چون هم برای تایید نهایی وقت تحویل مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا باید به شرکت CKGS از طریق ایمیل ارسال شود و هم جز مدارک اصلی صدور ویزای تحصیلی می باشد.
در مورد نحوه درخواست و صدور این نامه هم شما باید به سایت www.universitaly.it مراجعه کنید و بعد از ساختن پروفایل، مدارکی که در طول پروسه پذیرش برای‌دانشگاه ارسال کردیه اید را آپلود و از طریق این پورتال برای دانشگاه مد نظرتان ارسال کنید. بین یک تا 4 هفته بعد از ارسال مدارک، نامه Universitaly شما آماده و قابل دانلود است.
به این نکته خیلی دقت کنید که هر دانشگاه ددلاین مخصوص به خود را برای صدور نامه Universitaly دارد. پس سعی کنید این ددلاین ها را چک کرده و در همان بازه زمانی درخواست خود را ارسال کنید. 

۳- سه قطعه عکس
⁃عکس حتما باید در چند ماه نزدیک و منتهی به وقت تحویل مدارک به شرکت CKGS گرفته شده باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که نبابد بیش از ۳ ماه از زمان گرفتن عکس سپری شده باشد.
⁃ دومین مورد این که عکس حتما باید با پس زمینه روشن، تمام رخ و بدون هرگونه ادیت و روتوش باشد.
⁃ اندازه عکس باید 40 ̽ 35 mm باشد و پشت عکس ها باید اسم، فامیل و تاریخ تولدتان را به زبان انگلیسی بنویسید.

۴- نامه پذیرش دانشگاه

نامه پذیرش دانشگاه یا رنکینگ لیست قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه ها چهارمین مورد از مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا است. این مساله را به خاطر داشته باشید که ممکن است بعضی از دانشگاه های ایتالیا این مدرک را ارائه ندهند، اما جای نگرانی ندارد و شما می توانید از نامه Universitaly استفاده کنید.

۵- رزرو هتل یا محل اقامت:
محل اقامت شما حتما باید در شهری باشد که دانشگاه پذیرفته شده اید. مثلا اگر از دانشگاه پاویا پذیرش گرفته باشید نمی توانید هتل در شهر میلان رزرو کنید. حداقل تعداد روزی که باید هتل رزرو کنید 10 روز باید باشد و به اسم شخص شما رزرو شود.
اگر قصد دارید در منزل اقوام، آشنایان و یا دوستانتان اقامت داشته باشید، باید دعوت نامه و یک کپی از مدرک شناسایی خودشان را برای شما بفرستد تا به سفارت ایتالیا در تهران به عنوان یکی از مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا تحویل بدهید.

۶- اصل پاسپورت و سه سری کپی از صفحه اول پاسپورت سایز A4
برای دانشجویانی که برای سال تحصیلی 2022-2021 قصد ورود به کشور ایتالیا را دارند حداقل اعتبار پاسپورت باید تا دسامبر 2022 باشد و 2 صفحه خالی و سفید داشته باشد.
اگر هم سابقه سفر به اروپا و دریافت ویزای شینگن را دارید، حتما از ویزا یا ویزاهای قبلی و صفحاتی که مهر ورود و خروج حوزه شینگن را دارند کپی گرفته و تحویل CKGS دهید.
۷- مدرک زبان :
مدرک زبان یکی از مهمترین مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد. اگر رشته ای که پذیرش گرفته اید به زبان انگلیسی اراﺋه می شود باید یکی از مدارک زبان انگلیسی که اینجا نوشته شده است را ارائه کنید.

⁃ IELTS 6
⁃ TOEFLE 78
⁃ TOLIMO 600
⁃ FCE 169
⁃ DUOLINGO 90

• مدرک زبان آیلتس حتما باید آکادمیک و نمره کلی آن ۶ باشد. حتی اگر دانشگاه مد نظر شما نمره ۵.۵ درخواست کند سفارت با نمره ۵.۵ به شما ویزا نمیدهد.
•برای مدرک زبانی مثل DUOLINGO که سفارت ایتالیا در تهران آن را قبول دارد باید به این نکته خیلی مهم دقت کنید که شاید دانشگاه مد نظر شما این مدرک را از شما قبول نکند. به همین علت با دانشگاه مد نظر خود ارتباط برقرار کنید و این مورد را بپرسید.
توصیه ما دریافت مدارک آیلتس و تافل است چون هم دانشگاه ها و هم سفارت ایتالیا این مدارک را برای صدور ویزا و ثبت نام دانشگاه قبول دارند.
• اگر کارنامه فیزیکی مثل آزمون دولینگو برای شما صادر نشده باشد ، فایل پی دی اف کارنامه خود را پرینت کنید و تحویل دهید. حتما روی نسخه پرینت شده نام کاربری و رمز عبور خود را بنویسید.

⁃ برای تحصیل به زبان ایتالیایی داشتن یکی از مدارک زبان ایتالیایی زیر حداقل در سطح B2 الزامیست.

  •  CELI
  • CILS
  • Roma Tre
  • Dante Alighieri

۸- اصل و ۲ نسخه کپی از ترجمه مدرک ۱۲ ساله دیپلم و ریز نمرات به زبان ایتالیایی همراه با مهر وزارت خارجه و قوه قضاییه.
⁃ برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر ترجمه مدرک ۱۲ ساله دیپلم و ریز نمرات، ترجمه اصل مدرک کارشناسی و ریز نمرات به زبان ایتالیایی همراه با مهر وزارت خارجه و قوه قضاییه و ۲ نسخه کپی از آن ها برای مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا ضروری است. این نکته رو حتما به یاد داشته باشید که اصل نسخه فارسی مدارک را هم، همراه داشته باشید.

۹- ترجمه شناسنامه فرد متقاضی

همراه داشتن اصل . ترجمه شناسنامه فرد متقاضی تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی همراه با مهر وزارت خارجه و قوه قضاییه الزامیست.

۱۰- بیمه مسافرتی :
اراﺋه بیمه درمانی حداقل یک ماهه با سقف پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو به سفارت ایتالیا برای صدور ویزای تحصیلی الزامیست. شما می توانید این بیمه ها را به صورت آنلاین هم تهیه کنید و در قالب مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا به شرکت CKGS تحویل دهید.

۱۱- بلیت پرواز به ایتالیا
اراﺋه بلیط هواپیما ( یک طرفه) بعد از ۱۵ آگوست جز مدارک مهم و الزامی برای صدور ویزاست.
پروازهای کانکشنی که مقصد اول آن ها یکی از کشورهای حوزه شینگن است مناسب نیست.  همچنین با توجه به این که پروسه صدور ویزا بین ۲۰ تا ۳۰ روز طول می کشد تاریخ رزرو بلیط را بین ۳۰ تا ۴۰ روز بعد از تحویل مدارک به CKGS بگیرید. برای متقاضیانی که در روزهای اول مدارک را تحویل می دهند رزور بلیط حتما باید بعد از 15 آگوست باشد. همچنین تاریخ ورود شما به ایتالیا با تاریخ رزرو هتل باید یکی باشد.

۱۲- تاییده مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی:
تاییدیه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی یکی دیگر از مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا است. برای ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی دارالترجمه ها از شما درخواست تاییده تحصیلی به آدرس و کد دارالترجمه می کنند که بعد از ترجمه این تاییده ها به شما تحویل داده می شود. به خاطر داشته باشد که در روز تحویل مدارک ، باید این تاییده ها را همراه داشته باشید. نکته مهم در مورد این تاییده ها این است که حتما باید مهر دارالترجمه و مترجم رو داشته باشند. علاوه بر این شما باید جداگانه این تاییده های تحصیلی را برای سفارت ایتالیا در تهران از طریق سامانه تاییدیه مدارک تحصیلی ارسال کنید.

⁃ استان: تهران
⁃ نوع استعلام گیرنده: وزارت امور خارجه
⁃ استعلام گیرنده: سفارت کشورها در ایران
⁃ عنوان استعلام گیرنده: سفارت ایتالیا در تهران

۱۳- شرح دروس :
در صورت درخواست دانشگاه برای اراﺋه شرح دروس،  شما ملزم به اراﺋه شرح دروس مقطع قبلی تحصیل خود به زبان ایتالیایی یا انگلیسی به عنوان مدرک ویزای تحصیلی ایتالیا هستید. در غیر این صورت اراﺋه شرح دروس الزامی نیست.

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا (‌مدارک مالی )

 

۱۴- گردش حساب ۳ ماهه و تمکن مالی مناسب
بر اساس اعلام سفارت ایتالیا در تهران، متقاضیان تحصیل در ایتالیا باید یک حساب ریالی که شامل تمکن و گردش حساب ۳ ماهه به عنوان مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه بدهند. این حساب می تواند به نام شخص متقاضی، پدر یا مادر متقاضی باشد. توجه کنید که سایر بستگان نمی توانند به عنوان حامی اصلی معرفی شوند.
اگر هم متقاضی متاهل باشد حساب اصلی باید به اسم متقاضی و یا همسرش باشد.  همچنین امکان اراﺋه چندین حساب به عنوان مدارک اضافه وجود دارد.

بر اساس اعلام سفارت ایتالیا در تهران متقاضیان تحصیل در ایتالیا باید رقمی حدود ۶ هزار یورو تمکن مالی اراﺋه بدهند.
• شما باید یک صورت حساب بانکی سه ماهه منتهی به وقت تحویل مدارک، به زبان انگلیسی، به همراه ترجمه شناسنامه صاحب حساب به زبان انگلیسی یا ایتالیایی را آماده کنید.

• مهمترین نکته در مورد اراﺋه تمکن مالی به عنوان مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا، منطقی بودن گردش های حساب و عدم واریز و برداشت مبالغ غیر منطقی که برای افسر ویزا سوال جدی ایجاد میکند، است. در صورت واریز و یا برداشت مبالغ سنگین حتما باید دلیل و سندی برای این واریز اراﺋه دهید. به عنوان مثال اگر رقم واریز شده به حساب شما 300 میلیون تومان باشد و این پول به خاطر فروش منزل و یا ماشین باشد، حتما باید دلیل واریز به حساب را با ارائه سند مثل قولنامه فروش توضیح دهید.
در بسیاری از موارد طبق تجربه سال های گذشته ساناگیتی نظم و منطقی بودن تراکنش های حساب برای افسر ویزا ارزش بیشتری نسبت به تمکن مالی بالا دارد.

به عنوان مثال دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه Federico II Napoli با تمکن و گردش حساب ۱۸۰ میلیون تومانی موفق به دریافت ویزا شده است، اما دانشجوی مهندسی برق دانشگاه پلی تکنیک میلان با گردش و تمکن مالی میلیاردی متاسفانه نتوانسته ویزای تحصیلی خود را دریافت کند.

•نکته مهم این است که سعی کنید حساب شما از شفافیت لازم برخوردار باشد. در صورت مشکوک و مبهم بودن حساب های شما این امکان وجود دارد که سفارت ایتالیا از شما درخواست گردش ۶ ماهه، ۹ ماهه یا حتی یک ساله کند. پس این نکته مهم را در نظر داشته باشید که حداقل ۶ ماه قبل از اراﺋه مدارک ویزا به سفارت ایتالیا حساب شما شفاف و منطقی باشد.

در این قسمت یک مثالی از تجربیات سال های گذشته ساناگیتی در مورد نحوه ارائه حساب بانکی را با شما به اشتراک می گذاریم.
یک دانشجوی آقا ، ۲۲ ساله و مجرد که برای مقطع کارشناسی رشته حقوق دانشگاه تورین برای سال تحصیلی 2020-2019 پذیرش گرفته بود به مدت ۶ ماه با حساب یکی از والدینش تراکنش های مختلف انجام داده بود و در طول این مدت مبلغی حدود ۲۵۰ میلیون تومان ( ماهی تقریبا 40 میلیون تومان ) تحت عنوان های مختلف به حساب واریز و مبلغی حدود ۵۰ میلیون تومان ( ماهی تقریبا ۱۰ میلیون) تحت عنوان های مختلف از حساب برداشت کرده بود.

نکته قابل توجه در مورد حساب این فرد این بود که هیچ رقم بالای ۲۰ میلیون تومان به حساب واریز یا برداشت نشده بود. در نهایت این دانشجو با تمکن مالی حدود ۲۰۰ میلیون که از گردش حساب ۶ ماهه به دست آمده بود موفق به دریافت ویزا شد.

لازم است مجددا تاکید کنیم که آماده سازی مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا بر اساس شرایط هر فرد متفاوت می باشد و این موارد فقط با توجه به تجربه سال های اخیر ساناگیتی است. 

مدارک اختیاری مالی :
طبق بند ۱۲ چک لیست مدارک ویزا تحصیلی ایتالیا، متقاضی می تواند یک یا چند مدرک اضافه که کاملا اختیاری هست را به سفارت اراﺋه دهد. این مدارک عبارتست از:
⁃ اراﺋه حساب های بیشتر به جز حساب اصلی که اراﺋه داده شده است.
⁃ قرارداد کاری، بیمه، فیش حقوقی، اظهارنامه مالیاتی و اراﺋه حساب ارزی.
نکته قابل توجه در مورد مدارک اختیاری به دلیل اینکه شاید با اراﺋه این مدارک شفافیت پرونده شما بیشتر شود، امکان دارد شانس شما را برای گرفتن ویزا افزایش دهد.

داشتن این موارد باعث می شود تا مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا شما کاملتر باشد.

نکات تکمیلی :
1- پرینت نامه وقت شرکت CKGS که از پروفایل شما در وبسایت این شرکت قابل دانلود است را به همراه داشته باشید.

2- مبلغ 77 یورو تعرفه خدمات شرکت CKGS می باشد که باید به صورت یورویی پرداخت گردد. به هیچ وجه امکان پرداخت ریالی وجود ندارد.

3- در صورت داشتن کوچکترین نقص مدرک وقت شما باطل می شود و طبق قانون شرکت CKGS ممکن است تا 2 ماه مجوز رزرو وقت دوباره نداشته باشد. بنابراین از کامل بودن مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا خود بر طبق چک لیست اطمینان حاصل کنید.

برای دیدن ویدئو لطفا VPN روشن کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *