بورسیه استانی ایتالیا (‌DSU)

بورسیه استانی ایتالیا (DSU)‌ چیست؟

 

بورسیه استانی، بورسیه جهان سومی و یا بورسیه DSU این ها اسامی بورسیه‌ای است که خیلی از افراد در ایران، تحصیل در ایتالیا را با این نام ها میشناسند. در ابتدا نگاهی کنیم به تاریخچه بورسیه استانی ایتالیا و این که DSU مخفف چی هست؟

DSU مخفف Diritto Allo Studio Universitario می باشد که به معنی قانون حق تحصیل است. این قانون از سال ۱۹۲۳ در بند های ۳۳ و ۳۴ قانون اساسی کشور ایتالیا قرار گرفته است. این قانون در ابتدای یکپارچه شدن ایتالیا با هدف ارائه خدمات آموزشی رایگان جهت توسعه فردی بدون توجه به هر گونه گرایشی وضع شده است.

بر اساس این قانون دولت ایتالیا موظف است برای هر فرد امکان تحصیل رایگان برای مدت حداقل ۸ سال را فراهم کند. بودجه بورسیه استانی ایتالیا هم توسط دولت ایتالیا و وزارت علوم و تحقیقات این کشور به استان ها پرداخت می شود. همچنین هر استان علاوه بر بودجه ای که به آن ها تعلق گرفته و با توجه به بودجه ای که دارند و مالیات بر تحصیلی که دریافت میکنند که مبلغش ۱۴۰ یورو هست، مجموع این بودجه را در اختیار واجدین شرایط قرار می دهند. در این بین دانشگاه ها، موسسات خصوصی و مذهبی هم با توجه به شرایطشان می توانند بورسیه های دیگری را به دانشجوهایشان ارائه دهند.

تمامی هماهنگی ها در ارتباط با مقدار بودجه و تعداد بورسیه ها از طریق سازمانی به نام ANDISU که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده و مقر آن در شهر جنوا است، انجام می گیرد. با توجه به این قانون، هزینه تحصیل (شهریه) دانشجویان ایتالیایی و بین المللی بر اساس وضعیت مالی فرد و خانواده‌اش در کشوری که زندگی می کند، فارغ از رزومه تحصیلی او محاسبه و سنجیده می شود و بر این اساس دانشجو موظف به پرداخت شهریه تعیین شده از سمت دانشگاه می شود. در واقع پرداخت شهریه بر اساس عدد ایزه است  و بر اساس مدارک مالی دانشجو و با فرمولی مشخص محاسبه می شود.

حالا اگرعدد ایزه‌ محاسبه شده کمتر از عدد تعیین شده از طرف اداره بورس باشه، دانشجو نه تنها شهریه و هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی کند، حتی کمک هزینه تحصیلی هم دریافت می کند.

به این موضوع  هم توجه کنید  که مقدار عدد ایزه در هر استان متفاوت می باشد. به عنوان مثال عدد ایزه تعیین شده برای استان لمباردیا نباید بیشتر از ۲۳۰۰۰ باشد. این عدد برای استان ملیزه ۱۵۷۴۸ است.

چه کسانی می توانند برای بورسیه استانی ایتالیا اقدام کنند؟

بورسیه استانی ایتالیا به تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاهی ( Universita ) و آکادمی های هنر و موسیقی (  AFAM)، بر اساس شرایط مالی دانشجو، به دانشجوهای ایتالیایی و بین المللی تعلق می گیرد.

به این موضوع توجه داشته باشید که این بورسیه هیچ تعهد بازپرداخت و یا کار کردن ندارد.

شرایط گرفتن بورسیه استانی ایتالیا در سال اول صرفا ارائه مدارک مالی است و از سال دوم علاوه بر شرط ارائه مدارک مالی، باید تعداد مشخصی واحد تا تاریخ ۱۰ آگوست هر سال پاس کنید که این تعداد واحد بر اساس سال تحصیلی که قرار دارید از طرف ادارات  بورس هر استان به شما اعلام می شود.

و اما یکی از امتیازاتی که ادارات بورس به دانشجو ها ارائه می دهند این است که، شما یک بار در دوران تحصیل می توانید از Bonus استفاده کنید. Bonus یعنی اگر شما برای نگه داشتن بورسیه در سال دوم نیاز داشته باشید که ۳۰ واحد پاس کنید، اما ۲۵ واحد پاس کرده باشید، اداره بورس به شما این اجازه را می دهد تا بر اساس سال تحصیلی، تعداد مشخصی واحد فیک ثبت کنید تا به حد نصاب واحد های پاس کرده بورسیه استانی ایتالیا برسید و از مزایای بورسیه برای یک سال تحصیلی دیگر منتفع شوید.

مزایای بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

 

1- شهریه دانشگاه

با دریافت بورسیه استانی ایتالیا شهریه شما تقریبا صفر می شود و عملا از پرداخت شهریه معاف می شوید . اما شما باید هر سال مبلغ ۱۴۰ یورو به عنوان مالیات استان به اضافه‌ی ۱۶ یورو بابت تمبر پرداخت کنید.همچنین باید این نکته را هم اضافه کنیم که حتی اگر شما به هر دلیلی شامل دریافت بورسیه استانی نشدید، باز هم امکان گرفتن تخفیف شهریه به مقدار قابل توجهی برای شما امکان پذیر است.

2- دریافت مبلغ یورویی

با گرفتن بورسیه استانی ایتالیا شما امکان دریافت مبلغی بین 4500 تا 5200 یورو در سال را به صورت واریز نقدی به حساب شخصی خود دارید، حالا اگه همزمان برنده خوابگاه هم شوید، تقریبا نصف این مبلغ رو به شما پرداخت نخواهند کرد و به شما خوابگاه تعلق می گیرد. یکی از مزیت های دریافت خوابگاه این است که شما دیگر نیازی به پرداخت سایر هزینه ها مثل قبوض را ندارید.

3- کارت غذا

کارت غذا یکی دیگر از مزیت های بورسیه استانی ایتالیا است که با این کارت با توجه قوانین اداره بورس هر استان می توانید از آن استفاده کنید. برای مثال شما با این کارت اگر دانشجوی استان توسکانا باشید در روز دو وعده غذای رایگان دریافت می کنید، یا مثلا اگر دانشجوی استان پیه‌مونته باشین، در سلف های دانشگاه از تخفیف قابل توجهی برخوردار می شوید و یا اگر شما دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک میلان باشید کارت غذا شما روزانه مبلغ 5 یورو شارژ می شود که می توانید از فروشگاه های طرف قرارداد دانشگاه خرید کنید یا در رستوران های طرف قرارداد و سلف دانشگاه غذا بخورید.

به طور کلی ارزش واقعی بورسیه استانی ایتالیا با توجه به توضیحاتی که داده شد نزدیک به 10000 یورو در سال است که برای متقاضیان تحصیل تو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فوق العاده است. این در صورتی است که در خیلی از کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا شما برای تحصیل در این مقاطع شانس کمی برای دریافت بورسیه دارید و عموما هزینه تحصیل و زندگی بر عهده شماست.

این نکته رو هم در نظر داشته باشید کهارزش مالی این بورسیه برای همه ی مقاطع تحصیلی یکسان است.

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

همان طور که در ابتدا هم توضیح داده شد بورسیه استانی ایتالیا فارغ از رزومه تحصیلی و بر اساس شرایط مالی دانشجو تعلق می گیرد، بنابراین بدیهی است که برای دریافت این بورسیه باید یک سری مدارک مالی را به اداره کف برای محاسبه عدد ایزه ارائه بدهید.

  • فیش حقوقی سرپرست: فیش حقوقی یا هر مدرکی که به صورت رسمی نشان دهد درآمد سرپرست خانواده چقدر است.
  • اجاره نامه رسمی محل سکونت یا سند مالکیت: در سال های اخیر کمتر اداره بورسی اجاره نامه منزل قبول می کند و ترجیح، با ارائه سند منزل است.
  • اقرار نامه: سرپرست خانواده باید یک اقرارنامه درمحضر تنظیم کند که چند نفر از اعضای خانواده با هم زندگی میکنن یا چه کسانی ازدواج کرده اند، چه کسانی کار می کند و یا بیکار هستند، اگه کار می کند باید مدارک درآمدی آن ها هم ترجمه و ارائه شود.
  • شناسنامه سرپرست

همچنین مدارک مورد نیاز برای بورسیه استانی ایتالیا با توجه به استان محل تحصیل و دانشگاه می تواند متغییر باشند و همچنین تمامی مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شوند و بسته به استان و دانشگاه محل تحصیل، ممکن است نیاز به تاییدیه سفارت ایتالیا در تهران رو داشته باشد.

 

برای دیدن ویدئو لطفا VPN روشن کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *