آزمون آلفا تست

آزمون آلفا تست چیست؟

 

کتاب های آزمون آلفا تست

در این مقاله قرار هست به موضوع آزمون ورودی رشته پزشکی ( test medicina ) که در میان ایرانی ها به آزمون آلفا تست معروف است و برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان ایتالیایی برگزار می‌شود بپردازیم.دلیل معروفیت این آزمون به آلفا تست وجود کتاب های کمک آموزشی با همین نام جهت آمادگی بیشتر برای شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا است.

ظرفیت قبول شدگان، مطالب و سوالات آزمون و همچنین تاریخ آزمون آلفا تست از طریق وزارت علوم ایتالیا ( MIUR ) هر ساله در ماه ژوئن ( June ) اعلام می‌شود. آزمون آلفا تست در هفته اول ماه سپتامبر و به صورت هماهنگ و حضوری در سراسر ایتالیا برگزار می گردد.

سهمیه دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی در آزمون آلفا تست متفاوت است. سهمیه دانشجویان غیر اروپایی برای رشته پزشکی به زبان ایتالیایی در کشور ایتالیا ۵۶۱ نفر و برای رشته دندانپزشکی ۱۱۰ نفر است. اگر می خواهید در مورد لیست دانشگاه هایی که از طریق آزمون آلفا تست دانشجو می پذیرند به علاوه ظرفیت پذیرش این دانشگاه ها اطلاعات بیشتری کسب کنید به صفحه پزشکی در ایتالیا مراجعه کنید.

ساختار آزمون آلفا تست

آزمون آلفا تست شامل ۶۰ سوال می‌باشد و زمان پاسخگویی به این سوالات ۱۰۰ دقیقه است. این ۶۰ سوال به تفکیک شامل دروس زیر می باشد:

۱۲ سوال اطلاعات عمومی

۱۰ سوال هوش

۱۸ سوال زیست

۱۲ سوال شیمی

۸ سوال ریاضی و فیزیک

هر پاسخ صحیح ۱.۵ نمره مثبت، هر پاسخ اشتباه ۰.۴ نمره منفی و سوالات بی پاسخ ۰ نمره دارد.

شرایط قبولی در آزمون آلفا تست برای هر دانشگاه هر ساله متفاوت است و به نمرات کسب شده در آزمون همان سال مرتبط است.  جالب است این نکته را بدانید که حداقل نمره قبولی در این آزمون برای متقاضیان ایتالیایی و اروپایی از ۲۰ محاسبه می گردد اما برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا از صفر محاسبه می‌شود.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که شما فارغ از این که در چه رشته ای در مقطع دیپلم درس خوانده اید ( تجربی، ریاضی، انسانی و یا هنرستان ) می توانید در آزمون ورودی رشته های پزشکی در ایتالیا شرکت کنید.

اگر این سوال در ذهن شما ایجاد شده است که چرا باید ایتالیا را به عنوان مقصدی برای تحصیل در رشته های‌ مانند پزشکی و دندانپزشکی انتخاب کنم و هنوز ویدئو قبلی ما که در مورد چرا ایتالیا مقصد خوبی برای ادامه تحصیل در این رشته ها است را ندیده اید، این ویدئو را ببینید و با شرایط فوق العاده تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا آشنا شوید.

برای دیدن ویدئو لطفا VPN را روشن کنید.

سرفصل دروس آزمون آلفا تست

و اما این دروسی که در آزمون آلفا تست هستند، شامل چه سر فصل هایی می شوند؟

فرهنگ عمومی و استدلال منطقی: سؤالاتی در مورد مقالات علمی یا روایی نویسندگان کلاسیک و معاصر و مسائلی که ماهیت انتزاعی دارند و نیاز به استفاده از استدلال منطقی دارند.

زیست شناسی: شیمی موجودات زنده، مولکول های آلی موجود در موجودات و عملکرد آنها. سلول (نظریه، غشاء، چرخه)؛ انرژی زیستی؛ ژنتیک، وراثت، محیط، جهش و تولید مثل؛ آناتومی حیوانات و انسان؛ سیستم ها و دستگاه های انسانی؛ هموستاز

شیمی: تشکیل ماده; قوانین گاز ایده آل؛ ساختار اتم و سیستم تناوبی؛ پیوندهای شیمیایی؛ شیمی معدنی؛ واکنش شیمیایی و استوکیومتری؛ راه حل ها؛ تعادل در محلول آبی؛ عناصر سینتیک شیمیایی و کاتالیز. اکسیداسیون و کاهش؛ اسیدها و بازها؛ مبانی شیمی آلی

فیزیک: اندازه گیری سینماتیک؛ پویا؛ مکانیک سیالات؛ ترمولوژی و ترمودینامیک؛ الکترواستاتیک و الکترودینامیک

ریاضیات: مجموعه های عددی; جبر; توابع؛ هندسه؛ احتمال و آمار

این نکته را باید بدانید که سر فصل های اشاره شده در بالا، با دروس دبیرستان در ایران مشترکات فراوانی دارند و قطعا آگاهی و درک شما از دروس دبیرستان به موفقیت بیشتر‌ شما در آزمون آلفا تست کمک شایانی خواهد کرد. البته که تیم ساناگیتی شما را در این مسیر تنها نخواهد گذاشت. ما با کمک دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا دوره های آنلاین آمادگی آزمون آلفاتست را برگزار می کنیم تا شما به بهترین نحو ممکن برای شرکت در  آزمون آلفا تست آماده شوید.

مدرک زبان برای آزمون آلفا تست

شما برای اینکه بتوانید در کشور ایتالیا ادامه تحصیل بدهید، باید حداقل سطح B2 زبان ایتالیایی در یکی از مدارک زیر را داشته باشید که به سفارت ارائه بدهید.

  1. مدرک CELI
  2. مدرک CILS
  3. مدرک Roma Tree
  4. مدرک Dante Alighieri

پس قطعا پاسخ این سوال همیشگی که آیا امکان تحصیل بدون مدرک زبان وجود دارد و آیا می شود دوره های زبان را در ایتالیا گذراند خیر است. 

از چه زمانی میتوان برای آزمون آلفاتست خود را آماده کرد؟ برای این سوال جواب واضحی وجود ندارد زیرا این موضوع کاملا به توانایی های متقاضی بستگی دارد. اما توصیه همیشگی ما به همه عزیزان متقاضی آزمون آلفاتست استفاده حداکثری از زمان موجود برای آمادگی هر چه بیشتر است.

ما در این مقاله سعی کردیم شما رو با آزمون آلفاتست بیشتر آشنا کنیم و سوالات احتمالی شما را در ارتباط با این آزمون پاسخ بدبم. در صورتی که سوالی در ارتباط با آزمون آلفاتست داشتید، با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *