اعزام دانشجو به ایتالیا | کشور چکمه، همپای شما برای ترقی

ایتالیا کشوری با تمدن و فرهنگ غنی است که همه‌ساله پذیرای بسیاری از دانشجویان غیربومی، از سراسر جهان است. این کشور مقصد بسیار مشهور و مطرحی برای دانشجویان بین‌المللی است. اعزام دانشجو به ایتالیا ، همه‌ساله توسط برترین مؤسسات اعزام دانشجو به خارج ازجمله موسسه ساناگیتی صورت می‌گیرد. ساناگیتی همره شما در اعزام دانشجو به ایتالیا ارائه مشاوره در خصوص رشته انتخابی و شرایط تحصیل آن در ایتالیا، دانشگاه برتر در این زمینه، اخذ پذیرش، اخذ فاند برای دانشجویان برتر و اخذ ویزای تحصیلی، همگی از تخصص همکاران ما در گروه اعزام دانشجو به ایتالیا است.

ایتالیا، کشور چکمه، کجاست

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است و به دلیل شباهت نقشه‌اش به چکمه، به کشور چکمه‌ای معروف شده است. پایتخت این کشور، رم بوده و شبه‌جزیره ایتالیا، جزیره سیسیل و جزیره ساردنی، ایتالیای کنونی را تشکیل داده‌اند. این کشور در حال حاضر یکی از هفت‌کشور صنعتی جهان محسوب می‌گردد. عمده جمعیت ایتالیا، از تبار رومیان باستان هستند و زبان‌های رایج در آن نیز شاخه‌ای از زبان رومی به شمار می‌رود. زبان رسمی در ایتالیا، زبان ایتالیایی است اما در دانشگاه‌های آن در مقاطع تکمیلی و دکترا، دروس مختلف به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود. دیگر زبان‌ها ازجمله زبان ناپلی، ساساری، ساردوکمپیدانی، ونیزی، المانی، فرانسوی، اسلوونیایی، لومباردی و لیگوری نیز جزء زبان‌هایی است که برخی از مناطق ایتالیا همچنان به آن صحبت می‌کنند. باید توجه داشت که آموزش عالی در ایتالیا دچار تغییر و تحولات بسیاری گردیده است. وجود تاریخ کهن، آموزش آکادمیک قدیمی، وجود فلاسفه و روشنفکران بزرگ، بافت سنتی جامعه و فرهنگ آنان، همگی شرایط را برای جذب دانشجوی خارجی از سرتاسر دنیا در ایتالیا، فراهم کرده است. امروزه در دانشگاه‌های ایتالیا، 32000 دانشجوی خارجی وجود دارد.

انواع دانشگاه در ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا و انواع دانشگاه این کشور دارای 89 دانشگاه می‌باشد که به 3 دسته تقسیم می‌شوند.

دانشگاه‌های دولتی

این دانشگاه‌ها با بودجه دولتی تأسیس گردیده‌اند. بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ ایتالیا از این دسته‌اند.

دانشگاه‌های خصوصی

این دانشگاه‌ها همان‌طور که از اسمشان پیداست بدون دریافت بودجه از دولت تأسیس و ادامه حیات حقوقی داده‌اند.

دانشگاه‌های ممتاز

این دانشگاه‌ها درواقع، مؤسسات آموزش عالی مستقلی می‌باشند که در بحث تحقیقات بسیار قوی عمل کرده و آموزش‌های بسیار پیشرفته‌ای در خصوص تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، در اختیار افراد قرار می‌دهند. این مؤسسات کاملاً دانشگاهی می‌باشند اما برخی مؤسسات آموزش عالی غیردانشگاهی خاص مانند مدارس عالی، ایجادشده‌اند که مجموعه‌ای از آموزش‌های عالی را به افراد متقاضی ارائه می‌دهند.

مدت زمان اخذ مدرک در ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا و مدت زمان اخذ مدرک ایتالیا دارای یکی از پیشرفته‌ترین سطوح آموزش عالی در جهان است. این کشور با دارا بودن کادر دانشگاهی قوی و برنامه‌ریزی دقیق آموزشی برای دانشجویان داخلی و خارجی خود به یکی از قطب‌های جذب دانشجوی خارجی تبدیل‌شده است. اعزام دانشجو به ایتالیا به نحو احسن، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما و همکارانمان در گروه ساناگیتی می‌باشد. مقطع کارشناسی در ایتالیا بین 3 تا 4 سال طول خواهد کشید. دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی و تسلط به آن می‌تواند تا حد زیادی مدت‌زمان تحصیل شما را کاهش دهد. در غیر این صورت زمان صرف شده برای کسب مدرک مناسب و کسب حدنصاب نمره زبان ورودی دانشگاه را نیز باید بر مدت زمان تحصیل، افزود. کارشناسی ارشد را می‌توان در مدت 1 تا 2 سال به اتمام رساند. در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا، می‌توان دکترا را در مدت 3 سال به پایان رساند.

هزینه تحصیل در صورت اعزام دانشجو به ایتالیا

هزینه تحصیل در صورت اعزام دانشجو به ایتالیا مبلغ شهریه در دانشگاه‌های مختلف این شهر متفاوت است. اما با تمام این تفاسیر، هنوز هم ایتالیا دارای ارزان‌ترین دانشگاه‌های اروپایی برای کسب علم است. این کشور شانس دریافت آموزش عالی با هزینه‌ای مناسب و معقول را برای تمامی دانشجویان از اقصی نقاط دنیا را فراهم آورده است . این هزینه ی مناسب، زمینه­ساز اعزام دانشجو به ایتالیا گشته است. عوامل زیادی بر متغیر بودن میزان شهریه دانشگاه‌ها تأثیرگذار است. ازجمله این شرایط می‌توان به دولتی یا غیردولتی بودن دانشگاه اشاره کرد. همان‌طور که بیان شد هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور مبلغ بالایی است، درحالی‌که دانشگاه‌های دولتی آن شرایط مناسب مالی برای دانشجویان فراهم آورده‌اند. متغیر دیگری که دراین‌بین وجود دارد، رشته تحصیلی دانشجوی اعزام‌شده به ایتالیا است. برخی از رشته‌ها هزینه بالاتری نسبت به سایر گرایش‌ها در ایتالیا دارند. مقطع تحصیلی نیز در میزان شهریه بی‌تاثیر نیست. عموماً شهریه دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی در اعزام دانشجو به خارج، حدود 580 تا 800 یورو است.

اقامت در ایتالیا

هزینه اقامت در صورت اعزام دانشجو به ایتالیا یکی دیگر از مسائل مهمی که باید توجه لازم را به آن مبذول داشت، بحث اقامت در ایتالیا است که اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان از اقدامات اولیه مهم برای اعزام دانشجو به ایتالیا بوده و بالطبع هزینه‌هایی هم در بردارد. مسئله بعدی هزینه‌های اقامت در ایتالیا است. زیرا برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، مکانی برای اسکان دانشجویان نداشته و به‌قول‌معروف خبری از خوابگاه‌های دانشگاهی نیست. لذا دانشجویان باید برای اقامت خود در ایتالیا، هزینه‌ای جداگانه در نظرگیرند. به‌طور مثال هزینه اجاره خانه‌ای دربست حدود 700 الی 1200 یورو، اتاق با سرویس داخلی 550 الی 800 یورو، اتاق یک‌نفره با سرویس خارجی حدود 450 الی 600 یورو و اتاق دونفره 200 الی 300 یورو می‌باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاه‌ها با ارائه وام، بورس و هدایا، از میزان مخارج دانشجویان کاسته‌اند اما نمی‌توان به‌طور کامل به این مسائل دل بست.

تخمین هزینه خوراک روزانه

مسئله دیگری که باید در نظر گرفت هزینه غذا و خوردوخوراک است که بسیار مهم می‌باشد. خوشبختانه عادت‌های غذایی ایتالیا بسیار نزدیک به ایرانیان بوده و داشتن غذاهای وارداتی آن کشور به تمام دنیا ازجمله ایران موجب گشته است تا غذاهای ایتالیایی مناسب با ذائقه‌های ایرانی نیز باشد. ازجمله این غذاها می‌توان به انواع پاستا، پیتزا و پنه اشاره کرد. در نظر گرفتن مبلغی برای هزینه غذا در ماه یکی از مسائلی است که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد. متوسط هزینه برای غذا در ایتالیا حدود 50 الی 150 یورو در ماه است. دولت ایتالیا برای کاهش هزینه‌های این‌چنینی مانند بسیاری از کشورهای برتر دنیا، اقدام به ارائه مجوز به دانشجویان برای داشتن کار دانشجویی کرده است. دانشجویان می‌توانند حدود 20 ساعت در هفته کارکرده و درامد آن را صرف امورات خود کنند. دانستن زبان ایتالیایی یکی از پوئن‌های مثبت برای داشتن کاری بهتر با درامد بالاتر است.

نقش بورسیه استانی در اعزام دانشجو به ایتالیا

نقش بورسیه استانی در اعزام دانشجو به ایتالیا یکی از دلایلی که آمار اعزام دانشجو به ایتالیا را افزایش داده است، امکان دریافت بورس استانی است. با دریافت بورسیه استانی، دانشجویان رشته‌های پزشکی و داروسازی از پرداخت شهریه دانشگاه معاف می‌گردند و سالیانه حدود 5000 یورو به‌عنوان کمک‌هزینه تحصیلی دریافت خواهند کرد. همچنین تمامی دانشجویان غیرپزشکی متقاضی تحصیل در مقطع لیسانی می‌توانند با ارائه مدارک خود، تا سقف 5200 یورو در سال، بورس استانی دریافت کرده و از خوابگاه و کارت غذای رایگان نیز بهره‌مند گردند. وجود چنین شرایطی، ایتالیا را به کشوری آرمانی برای تحصیل دانشجویان تبدیل کرده است تا آنجا که در حال حاضر، بسیاری از مؤسسات به‌طور تخصصی بر روی اعزام دانشجو به ایتالیا کار می‌کنند.

خلاصه مطلب

دولت ایتالیا به‌عنوان یکی از برترین کشورها در حوزه جذب دانشجویان خارجی، تدابیر مناسبی برای دانشجویان خویش در نظر گرفته است. این کشور با داشتن 3 نوع دانشگاه دولتی، خصوصی و ممتاز، سطوح مختلف علمی را برای هر نوع دانشجو با هر سطح توانایی مالی در نظر گرفته است. ایتالیا با داشتن 89 دانشگاه در سطح کشور که 27 دانشگاه آن جز برترین دانشگاه‌های جهان می‌باشند، جزو سرآمدان حوزه علم است. این کشور با در نظر گرفتن بورس‌های استانی از بسیاری از هزینه‌های دانشجویان کاسته است و با دادن وام‌های مناسب به دانشجویان سعی در کم کردن مشکلات آن‌ها دارد. تحصیل رایگان نیز یکی از مزیت‌های دانشگاه‌های ایتالیا است که دانشجویان مستعد و دارای استعداد را کشف کرده و اجازه تحصیل رایگان دربرترین دانشگاه‌های دنیا را به آن‌ها می‌دهد. ما در موسسه ساناگیتی به شما کمک خواهیم کرد تا آسوده خاطر، در آسمان علم این کشور چکمه‌ای به پرواز درآیید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا