The Truth Will Set You Free

نگاهی به ایتالیا

ITALY

به جرات می توان گفت ایتالیا از شناخته شده ترین کشورهای جهان است. نامی مشهور و در اکثر مواقع محبوب. شهرت این کشور و نام و نشانش به یک چیز و دو چیز خلاصه نمی شود. در هر زمینه که فکرش را بکنید رد پایی از ایتالیا هست و بعضاً بسیار بسیار پر رنگ. از تاریخ که صحبت میکنیم همانند میهن خودمان، این سرزمین نیز کهن است و نام امپراتوری روم باستان نیاز به ذکر و توضیح ندارد. در عالم مسیحیت نقشی مرکزی داشته و دارد. در تاریخ معاصر نیز تاثیرگذار بوده فارغ از بد و خوب آن. در علم، صنعت و اقتصاد کشوری است دارای قدرت و شناخته شده . همچنین در ادب و فرهنگ و هنرهای گوناگون مشاهیری بی نظیر دارد.

ادامه تحصیل در ایتالیا در یک نگاه

ITALY

کارشناسی | کارشناسی ارشد | دکترا

برای تمام مقاطع تحصیلی امکان دریافت بورسیه استانی به‌علاوه پرداخت شهریه تحصیل متقاضی و همچنین امکان بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بر اساس رزومه تحصیلی متقاضی.
ایتالیایی | انگلیسی
برای رشته های انگلیسی زبان آیلتس ۶ یا تافل ۷۸ و برای رشته های ایتالیایی زبان مدرک B2 ایتالیایی
پس از ورود دانشجو به ایتالیا، جداگانه باید اقدام شود.
تا یکسال برای جستجوی شغل و همچنین امکان دریافت اقامت دائم در صورت داشتن شرایط

تحصیل در ایتالیا

ITALY

سیستم آموزشی ایتالیا

ITALY

آموزش در کشور ایتالیا از یک سیستم یک پارچه تشکیل شده است. سال تحصیلی در ایتالیا به دو ترم تقسیم می‌شود. ترم اول از سپتامبر تا فوریه برگزار می‌شود و ترم دوم در ماه مارس آغاز می‌شود و در ماه ژوئیه به پایان می‌رسد. مدارج تحصیلی در ایتالیا به شرح زیر است:

1

اولین دوره Laurea نامیده می‌شود که معادل مقطع کارشناسی در ایران می‌باشد و دانشجو یرای فارغ‌التحصیلی در این مقطع باید 180 واحد درسی رو با موفقیت بگذراند. طول استاندارد این دوره 3 سال می‌باشد و حداکثر تا 6 سال دانشجو فرصت این را دارد که تحصیلات خود را به پایان برساند.

2

کارشناسی ارشد Laurea Magistrale di 1 ° Livello یک دوره کوتاه مدت را شامل می‌شوند و دانشجویان را با دانش حرفه‌ای آشنا می‌کند. این دوره شامل 60 واحد درسی می‌باشد و طول دوره 1 سال می‌باشد.این مدرک قابل ارزیابی با کارشناسی ارشد ایران نمی‌باشد.

3

مقطع کارشناسی ارشد Laurea Magistrale نامیده می شود که معادل کارشناسی ارشد در ایران می‌باشد و دانشجو برای فارغ التحصیلی در این مقطع باید 120 واحد درسی را با موفقیت بگذراند. طول استاندارد این دوره 2 سال می‌باشد و حداکثر تا 4 سال دانشجو فرصت این را دارد که تحصیلات خود رو به پایان برساند.

4

برنامه های کارشناسی ارشد پیوسته Laurea Magistrale a Ciclo Unico که معادل کارشناسی ارشد پیوسته در ایران می‌باشد و دانشجو برای فارغ التحصیلی در این مقطع باید ۳۰۰ یا 360 واحد درسی را با موفقیت بگذراند. طول استاندارد این دوره ۵ یا 6 سال می‌باشد و حداکثر تا ۱۰ یا 12 سال دانشجو فرصت این را دارد که تحصیلات خود رو به پایان برساند.

5

مقطع دکترا یا Dottorato di Ricerca طول دوره 3 سال است و دانشجو باید معادل ۱۸۰ واحد تحصیلی را بگذراند. دکترا در ایتالیا ترکیبی از کارهای تحقیقاتی و گذراندن واحد های تحصیلی می باشد.

ویژگی های تحصیل در ایتالیا

ITALY

درجه علمی بالای دانشگاه‌ها

دانشگاه های ایتالیا دارای شاخص علمی بالایی در سطح جهان هستند. بر اساس آمار وب سایت QS در سال 2021، بالغ بر 35 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 1000 دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند. هم چنین دانشگاه های ایتالیا در رشته هایی چون معماری، هنر، مهندسی علوم انسانی از شاخص علمی بسیار بالایی برخوردار می باشند.

هزینه مناسب تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در ایتالیا متغییر است. این مبلغ به طور میانگین از 500 یورو الی 3500 یورو در سال می باشد ( برای دانشگاه های دولتی و نیمه دولتی) و برای دانشجویان بین المللی با توجه به وضعیت اقتصادی و با توجه به شاخص عددی ISEE شهریه تعیین می شود. همچنین قابل ذکر است در صورت برنده شدن بورس استانی متقاضی از پرداخت شهریه معاف می گردد..

عضو اتحادیه اروپا

کشور ایتالیا یکی از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا می‌باشد و دارای استانداردهای بالایی در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش‌های بیمه ای و سایر موارد می‌باشد.

ایتالیا دروازه ورود به دنیای تحصیل و بازار بین‌المللی کار

به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه‌های ایتالیا، همواره دوره‌های دانشگاهی بسیاری به صورت مشترک بین دانشگاه‌های برتر دنیا( اروپا و آمریکای شمالی) و ایتالیا برگزار می‌شود که تحصیل در این دوره‌ها به طور همزمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور (پروژه ارسموس و ارسموس موندوس)، موجب می‌شود که دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر مدارک پایان دوره دریافت نماید و آماده‌ی ورود به بازار های بین المللی کار شود.

کمک هزینه دولتی برای دانشجویان ایرانی

یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در ایتالیا، وجود کمک هزینه‌های تحصیلی( بورس‌های استانی) تا سقف 5200 یورو در سال است. چنانچه دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنند و پس از دریافت نامه پذیرش، می‌توانند با ارائه یک سری مدارک مالی مربوط به سرپرست خود از این کمک هزینه بهره‌مند گردد. از مزایای این کمک هزینه این است که هیچ‌گونه تعهدی برای بازپرداخت آن به دولت ایتالیا وجود ندارد و در حقیقت، یک کمک بلاعوض محسوب می‌شود. علاوه بر بورسیه استانی، چنانچه دانشجویان دارای شرایط عالی تحصیلی از نظر معدل، مقالات بین‌المللی، نمره GRE بالا، ثبت اختراع و امثال آن باشند، می‌توانند از انواع بورس‌های دانشگاهی بهره‌مند شوند که از جانب دانشگاه‌های معتبر ایتالیا ارائه می‌گردد.( در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری).

مقاطع و رشته‌های ارائه شده
به زبان انگلیسی در ایتالیا

ITALY

دانشگاه‌های ایتالیا

ITALY

یکی از نکات بسیار مهم و قابل توجه برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر متقاضی از سوی دو وزارت خانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد که خوشبختانه تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی و خصوصی ایتالیا و همچنین آکادمی های هنر و کنسرواتوآرهای دولتی این کشور مورد تایید این دو نهاد رسمی کشور می باشند.
دانشجویان زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می توانند با مراجعه به وب سایت سازمان امور دانشجویان اداره کل امور دانش آموختگان به آدرس : http://grad.saorg.ir از مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل نمایند.
دانشجویان زیر مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می توانند با مراجعه به وب سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معاونت آموزشی به آدرس : http://dme.behdasht.gov.ir ( در قسمت سامانه ارزشیابی دانش آموختگان خارج از کشور) از مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل نمایند.

رتبه‌بندی (رنکینگ) دانشگاه‌های ایتالیا

ITALY

بر اساس آخرین رتبه بندی انجام گرفته شده توسط نشریات معتبر رتبه بندی در جهان یعنی QS ، Timesو Shanghai دانشگاه های ایتالیا در موقعیت علمی بسیار بالایی در سطح جهانی قرار دارند : به عنوان مثال رتبه بندی برخی از دانشگاه های ایتالیا براساس وب سایت معتبر Qs در سال 2021 به شرح زیر می باشد:

لوگو دانشگاه پلی تکنیک میلان

Politecnico di Milano

137

392

لوگو دانشگاه فدریکو دوم ناپولی

Federico II

دانشگاه بلونیا

Alma Mater Studiorum

160

171

دانشگاه ساپینزا رم

Sapienza University

دانشگاه سن رافائل

Università Vita

392

216

دانشگاه پادووا

Università di Padova

دانشگاه میلان

University of Milan

301

308

دانشگاه پلی تکنیک تورین

Politecnico di Torino

دانشگاه ترنتو

University of Trento

403

383

دانشگاه پیزا

University of Pisa

جهت اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت https://www.topuniversities.com مراجعه نمایید

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ
پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا
برای مقاطع مختلف

ITALY
بیشتر بخوانید

مقطع کارشناسی

شرایط لازم برای دریافت پذیرش:

 • رزومه تحصیلی
 • اصل مدرک دیپلم + ریز نمرات
 • اصل مدرک پیش‌دانشگاهی + ریز نمرات(متقاضیان عزیز توجه فرمایید مدارک تحصیلی می‌بایست تاییده اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصیل را داشته باشند ، به‌همراه نامه تاییده تحصیلی که از دفاتر پیشخوان دولت قابل درخواست است.)
 • انگیزش نامه یا Letter of Motivation(نگیزش نامه می‌بایست حداکثر در ۲ صفحه به زبان انگلیسی آماده شود ، که نشان‌دهنده ؛ تمایلات و دلایل دانشجو برای انتخاب رشته مورد نظر برای تحصیل است.)
 • مدرک زبان انگلیسی به شرح زیر :
  • مدرک آیلتس حداقل ۶ آکادمیک
  • مدرک تافل حداقل نمره ۸۰ ( iBT)
 • آی دی کارت یا همان پاسپورت(در صورت نداشتن پاسپورت در مرحله اپلای ترجمه شناسنامه قابل قبول است .)
بیشتر بخوانید

مقطع کارشناسی ارشد

شرایط لازم برای دریافت پذیرش:

 • رزومه تحصیلی + رزومه کاری در صورت وجود
 • اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی + ریز نمرات هر مقطع ، به‌همراه تاییده تحصیلی که قابل درخواست از دفاتر پیشخوان دولت است.
 • اصل مدرک تحصیلی کارشناسی + ریز نمرات مقطع کارشناسی ، به‌همراه تاییده اداره مرکزی دانشگاه محل تحصیل
 • توصیه نامه از استاد : توصیه نامه از استاد بیانگر تایید و گواهی نمودن توانایی های متقاضی برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر هست ، که حداقل از یک یا دو نفر از اساتید دوره قبلی تحصیل مورد نیاز هست.
 • انگیزش نامه یا Letter of Motivation(انگیزش نامه می‌بایست حداکثر در ۲ صفحه به زبان انگلیسی آماده شود ، که نشان‌دهنده ؛ تمایلات و دلایل دانشجو برای انتخاب رشته مورد نظر برای تحصیل است.)
 • مدرک زبان انگلیسی به شرح زیر :
  • مدرک آیلتس حداقل ۶ آکادمیک
  • مدرک تافل حداقل نمره ۸۰ ( iBT)
 • آی دی کارت یا همان پاسپورت(در صورت نداشتن پاسپورت در مرحله اپلای ترجمه شناسنامه قابل قبول است .)
بیشتر بخوانید

مقطع دکترا

شرایط لازم برای دریافت پذیرش:

 • رزومه تحصیلی + رزومه کاری
 • اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی + ریز نمرات هر مقطع ، به‌همراه تاییده تحصیلی که قابل درخواست از دفاتر پیشخوان دولت است
 • اصل مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد + ریز نمرات مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ، به‌همراه تاییده اداره مرکزی دانشگاه محل تحصیل.
 • انگیزش نامه یا Letter of Motivation(انگیزش نامه می‌بایست حداکثر در ۲ صفحه به زبان انگلیسی آماده شود ، که نشان‌دهنده ؛ تمایلات و دلایل دانشجو برای انتخاب رشته مورد نظر برای تحصیل است.)
 • پُرپوزال یا طرح تحقیقاتی انتخابی Research Proposal(یکی از مهم‌ترین آیتم های پذیرش در مقطع دکترا است ، متقاضی پُرپوزال خود را با توجه به فیلد تحقیقاتی مورد علاقه خود باید در ۴ الی ۵ صفحه آماده کند .)
 • مدرک زبان انگلیسی به شرح زیر :
  • مدرک آیلتس حداقل ۶ آکادمیک
  • مدرک تافل حداقل نمره ۸۰ ( iBT)
 • خلاصه مقالات داخلی و خارجی چاپ شده در ژورنال ها و کنفرانس های داخلی و خارجی به زبان انگلیسی
 • خلاصه موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی حداکثر در ۳ صفحه.
قبل
بعدی

مدارک مربوط به صدور ویزای تحصیلی ایتالیا

ITALY

برای اطلاعات بیشتر جهت مدارک و توضیحات بیشتر اینجا کلیک نمایید

نکاتی در مورد تهیه مدارک

ITALY

هزینه‌ها در ایتالیا

ITALY

ایتالیا جز کشورهایی است که هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی به طور قابل توجهی پایین است.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

اجاره خانه در ایتالیا

هزینه‌ی مسکن در ایتالیا

هزینه اجاره مسکن شهر به شهر متفاوت است به عنوان مثال :

هزینه‌ی خوراک در ایتالیا

هزینه خوراک قطعا به سبک زندگی دانشجو برمی‌گردد ، ولی به طور معمول ماهیانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰  یورو کافی می‌باشد.

هزینه‌ی رفت ‌و آمد در ایتالیا

هزینه‌های رفت و آمد و استفاده از حمل و نقل عمومی شهر به شهر متفاوت است ، به عنوان مثال در شهری مثل رُم ماهیانه ۳۰  یورو است ، ولی با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از تخفیفات خوبی بهره‌مند شید.

هزینه‌ی تلفن همراه در ایتالیا

برای استفاده از یکی از اپراتورهای تلفن همراه ایتالیایی باید بین ماهیانه ۱۰  تا ۱۵  یورو در نظر بگیرید.

هزینه بیمه و کارت اقامت در ایتالیا

برای دریافت بیمه و کارت اقامت ( و همچنین تمدید سالیانه) بین ۲۰۰  تا ۳۰۰  یورو بصورت سالیانه

بورسیه تحصیلی ایتالیا

ITALY

قانون حق تحصیل رایگان در بند های ۳۳ و ۳۴ قانون اساسی کشور ایتالیا قرار دارد. این قانون در ابتدای یکپارچه شدن ایتالیا با هدف ارائه خدمات آموزشی رایگان جهت توسعه فردی بدون توجه به هر گونه گرایشی وضع شده است. بر این اساس دولت ایتالیا موظف است برای هر فرد امکان تحصیل رایگان برای مدت حداقل ۸ سال را فراهم کند. بودجه این بورسیه تحصیلی توسط دولت ایتالیا و وزارت علوم و تحقیقات این کشور به استان ها پرداخت می شود. همچنین هر استانی با توجه به بودجه خود و مالیات بر تحصیل در دانشگاه این مبلغ را در اختیار واجدین شرایط قرار می دهد. در این بین دانشگاه ها، موسسات خصوصی و مذهبی نیز با توجه به شرایط خود می توانند بورسیه های دیگری نیز به دانشجویان خود ارائه دهند. تمامی هماهنگی ها در ارتباط با میزان بودجه و تعداد بورسیه ها از طریق سازمانی به نام ANDISU که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده است و هم اکنون مرکز آن در شهر جنوا قرار دارد انجام می گیرد. با توجه به این قانون هزینه تحصیل (شهریه) دانشجویان ایتالیایی و بین المللی بر اساس وضعیت مالی فرد و خانواده وی فارغ از رزومه تحصیلی فرد محاسبه و سنجیده می شود و بر این اساس دانشجو موظف به پرداخت شهریه تعیین شده از سوی دانشگاه می باشد. در واقع پرداخت شهریه بر اساس عدد ISEE می باشد و بر اساس مدارک مالی دانشجو و با فرمولی مشخص محاسبه می گردد.
حال اگر عدد ISEE محاسبه شده کمتر از عدد تعیین از طرف اداره بورس باشد، دانشجو نه تنها شهریه و هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی کند، بلکه کمک هزینه تحصیلی هم دریافت می کند.
این بورسیه برای همه ی مقاطع تحصیلی و بر اساس شرایط مالی دانشجو به دانشجوهای ایتالیایی و بین المللی در صورتی که واجد صلاحیت باشند تعلق می گیرد.
این کمک هزینه تحصیلی در بین دانشجویان ایرانی به بورسیه جهان سومی مشهور است، که کاملا نادرست و اشتباه است. در واقع “کمک هزینه دولتی” یا ” بورسیه استانی” صحیح می باشد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا شامل چه مواردی می باشد و ارزش مالی این کمک هزینه چقدر است؟

ITALY

1- شهریه دانشگاه

شما با دریافت بورسیه استانی عملا از پرداخت شهریه معاف می باشید و شهریه شما تقریبا صفر می شود.
همچنین قابل ذکر است حتی اگر شما به هر دلیلی شامل دریافت بورسیه استانی نشدید باز هم امکان گرفتن تخفیف شهریه به مقدار قابل توجهی امکان پذیر می باشد.

2- دریافت مبلغ یورویی

ITALY

با گرفتن بورسیه استانی شما امکان دریافت مبلغی بین 4500 تا 5200 یورو در سال را به صورت واریز نقدی به حساب شخصی خود دارید، حال اگر همزمان برنده خوابگاه هم شده باشید مبلغ واریزی سالیانه چیزی بین 2000 تا 2300 یورو در سال می باشد.

3- کارت غذا

شما با دریافت بورسیه استانی، کارت غذا دریافت خواهید کرد که با این کارت با توجه قوانین اداره بورس هر استان می توانید از آن بهره ببرید. برای مثال شما با این کارت اگر دانشجوی استان توسکانا باشید در روز دو بار غذای رایگان ( وعده نهار و شام) دریافت خواهید کرد، یا مثلا اگر دانشجوی استان پیومونته ( به مرکزیت شهر تورین) با این کارت در سلف های دانشگاه از تخفیف قابل توجهی برخوردار خواهید بود و در آخر هم به عنوان مثال اگر شما دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک میلان باشید کارت غذا شما روزانه مبلغ 5 یورو شارژ می شود که قابل استفاده در فروشگاه های تحت قرارداد دانشگاه، رستوران ها و سلف می باشد.

به طور کلی ارزش واقعی این بورسیه با توجه به توضیحاتی که داده شده رقمی نزدیک به 10000 یورو در سال می باشد، که برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار مناسب می باشد. این در صورتی است که در خیلی از کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا شما برای تحصیل در این مقاطع شانس کمی برای دریافت بورسیه دارید و عموما هزینه تحصیل و زندگی به عهده دانشجو می باشد.
همچنین قابل ذکر است ارزش مالی این بورسیه برای همه ی مقاطع تحصیلی یکسان می باشد.

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

ITALY

همان طور که در ابتدا توضیح داده شد این بورسیه و کمک هزینه تحصیلی فارغ از رزومه تحصیلی و بر اساس شرایط مالی دانشجو به وی تعلق می گیرد بنابراین بدیهی است برای دریافت این بورسیه باید مدارک مالی به شرح زیر را به اداره بورس ارایه دهید:

 • فیش حقوقی سرپرست
 • اجاره نامه رسمی محل سکونت یا سند مالکیت
 • اقرار نامه
 • شناسنامه سرپرست
 • پرینت حساب بانکی سرپرست

نکته:

سرپرست می تواند پدر، مادر و یا حتی خود شخص دانشجو باشد. در مواردی با ارایه مدارک ( مثل گواهی فوت پدر یا مادر) افرادی مثل پدربزرگ، عمو یا دایی هم می توانند به عنوان سرپرست معرفی شوند.

مدارک بسته به استان محل تحصیل و دانشگاه می توانند متغییر باشند و اداره بورس محل تحصیل می تواند مدارک بیشتری از شما درخواست کند.

تمامی مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شوند و بسته به استان و دانشگاه محل تحصیل نیاز به تایید سفارت ایتالیا در تهران را دارند.

سوالات متدوال در مورد بورسیه تحصیلی ایتالیا:

ITALY

دانشجو پس از دریافت بورسیه استانی ایتالیا و بعد از فارغ التحصیلی هیچ گونه تعهدی از لحاظ بازگرداندن وجه دریافتی و یا خدمت در دانشگاه نخواهد داشت. تنها تعهد دانشجو در زمان بهره مندی از این بورسیه درس خواندن می باشد.

بر اساس قانون کشور ایتالیا دانشجویانی که توان مالی کافی برای تحصیل ندارند دولت موظف به حمایت از آنها می باشد، و هدف این بورسیه و کمک هزینه تحصیلی نیز همین است.

این بورسیه به همه ی رشته ها و مقاطع تحصیلی به شرط آنکه دانشگاه محل تحصیل شما شامل این بورسیه باشد، تعلق می گیرد.

خدمات ساناگیتی در مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ITALY

ساناگیتی به حضور تمام مراجعين خود اعلام مي‌دارد كه دانشجويان عزيز را از اولين مراحل اقدام تا آخرين مراحل اقدامات لازم براى تكميل اين پروسه ، با تمام تمرکز و دقت هر چه تمام‌تر حمايت و پشتيبانى خواهد كرد.
خدمات شركت به صورت تفكيك شده در مراحل مختلف به شرح ذيل مي‌باشد: