مهاجرت تحصیلی از مشهد | بررسی مزایا و معایب آن

آیا تا‌به‌حال به فکر مهاجرت افتاده‌اید؟یا  از شرایط تحصیلی خود ناراضی باشید و فکر کنید اعزام به کشورهای اروپایی برای تحصیل بهترین گزینه ممکن است!؟ دلایل زیادی وجود دارد تا یک فرد را مجبور به تصمیم برای مهاجرت کند و او را وادار سازد تا کشور خود را برای همیشه ترک ، و به کشوری دیگر برای ادامه‌ی تحصیل و زندگی نقل مکان کند. مهاجرت تحصیلی برای کسانی که قصد این کار را دارند اصلاً کار ساده ای نیست زیرا با یک تصمیم گیری نادرست می‌توان همه‌ی آرزوهای یک فرد را به باد داد. در این مقاله از سایت ساناگیتی سعی داریم با توضیح بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی از مشهد ، شما را با این مبحث مهم کاملاً آشنا کنیم.

مهاجرت تحصیلی، یک تصمیم حیاتی

همانطور که گفته شد امروزه بسیاری از جوانان علی‌الخصوص دانشجویان هر کشور تصمیم می‌گیرند تا کشور خود را ترک و  به کشورهای اروپایی و کشورهای پیشرفته تری برای ادامه‌ی تحصیل منتقل شده و باقی زندگی خود را در آنجا بگذرانند. به این مسئله که در دنیای امروز زندگی بسیاری از قشر محصل جامعه را تحت الشعاع خود قرار داده است، مهاجرت تحصیلی می‌گویند. امروزه با شرایط بحرانی اقتصادی و اجتماعی در کشور، این قضیه بیش از همیشه در ایران جدی شده به طوری که از هرکس تصادفاً بپرسیم برای آینده‌ی خود چه نقشه ای داری؟ اغلب پاسخ می‌دهند: “قصد مهاجرت دارم”. این نوع از مهاجرت یعنی مهاجرت تحصیلی یکی از فراوان‌ترین انواع مهاجرت است. از این رو سالانه هزاران هزار دانشجوی ایرانی از تمام نقاط کشور، رویای اعزام به خارج از کشور را دارند و حاضرند با پذیرفتن تمامی سختی ها‌و مشکلاتی که این قضیه با خود در پی دارد، از کشور و یا شهرشان مهاجرت کنند. همین موضوع باعث شده که مهاجرت تحصیلی از مشهد هم در سال‌های اخیر رونق زیادی بگیرد.

مزایای مهاجرت تحصیلی از مشهد

اکثر دانشجویان رویای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بهتر و معتبر خارج از کشور را در سر می‌پرورانند و تنها گزینه‌ی پیش روی خود را مهاجرت می‌بینند ولی باید توجه داشت که این تصمیم همه‌ی زندگی فرد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و از این رو باید قبل از اقدام به ادامه‌ی تحصیل در خارج از کلیه مزایا و معایب آن با خبر شد و تمامی جنبه های‌این کار را سنجید که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم: کسی که قصد مهاجرت تحصیلی دارد،باید در وهله اول توانایی مالی خود را برای این قدم بزرگ، بسنجد. زیرا این کار هزینه های‌ بعضاً هنگفتی را در پی خواهد داشت که اگر فرد از پس آن برنیاید، باید از خیر مهاجرت بگذرد. همچنین فردی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد، باید از تمامی شرایط و جوانب کشور مقصد و دانشگاه و … با خبر باشد یا به عبارتی بی گدار به آب نزد. اگر بخواهیم بصورت کلی به مبحث مهاجرت تحصیلی از مشهد نگاه کنیم می‌توان گفت که در مجموع، مزایای آن بیشتر از معایب آن خواهد بود. از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه

تحصیلات در خارج از کشور این فرصت را در اختیار فرد می‌گذارد تا به ادامه‌ی تحصیل دروس و موضوعاتی بپردازد که شاید در کشور خودش ارائه نشود و این امکان فقط در کشورهای خارجی وجود داشته باشد. این انتخاب در کسب موقعیت‌های شغلی بهتر و با درآمد بالاتر در عرصه رقابتی بازار کار بسیار مثمر ثمر خواهد بود. به این صورت که با تحصیل در خارج، مهارت‌های فکری خود را به سرعت افزایش داده و به رشد فکری می‌رسید.

آشنایی با فرهنگی جدید

یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی از مشهد را می‌توان آشنایی با فرهنگ و تمدنی جدید و بیگانه نامید. این امر موجب می‌شود تا با برقراری ارتباط با مردمانی جدید با رفتار ها‌و طرز فکرهای مختلف، استعدادهای شما در این امر شکوفا‌تر شود و در کسب و کارهای بین المللی احتمالی شما در آینده نقش مهمی داشته باشد.

تجربه زندگی مستقل

شاید یکی از مهمترین مواردی که هنوز افراد برای خوب یا بد دانستن آن دودل هستند، تجربه‌ی زندگی مستقل است که ما آن را در دسته‌ی مزایا قرار داده‌ایم. فرد مهاجر باید با در نظر گرفتن همه‌ی سختی ها‌و مشکلات، این قدم بزرگ را در زندگی‌اش بردارد و از طرفی زندگی جدیدی را به تنهایی آغاز کند. آشنایی با افرادی از نژادهای مختلف در کشورهای مختلف می‌تواند باعث توسعه‌ی زنجیره‌ی ارتباطی شما در سطح بین المللی شود و شما را در شغل و حرفه‌تان راهنمایی نماید.

رزومه‌ی پربار

با مهاجرت تحصیلی از مشهد به جایی که همیشه رویای آن را در ذهن خود می‌پروراندید، خواهید رسید. بر زبان مورد نظر خود و دیگر زبان های‌ضروری دنیا تسلط کافی پیدا می‌کنید و اهداف و تفکراتی که همیشه در سر داشتید تا به آن برسید، بالاخره محقق می‌شوند. اگر از هوشتان استفاده کنید و شانس که عامل مهمی در این راه است نیز با شما همراه باشد، می‌توانید آینده‌ی شغلی خوبی را در کشور مقصد برای خودتان تضمین کنید. از طرفی افرادی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند با این کار رزومه‌ی کاری خود را معتبر‌تر و منحصر به فرد می‌کنند.

تجربه سفر و دیدن جاهای جدید

از دیگر مزایایی که جنبه‌ی تفریحی دارد می‌توان تجربه‌ی سفر را نام برد. با تحصیل در خارج از کشور این شانس نصیب شما می‌شود تا مکان‌های مختلف و دیدنی بقیه کشورهای جهان را ملاقات کنید و از آن‌ها لذت ببرید. در این سفرهای کوتاه فرصت آشنایی بیشتر با آن کشور و مردمش را خواهید داشت و حتی می‌توانید از این طریق روابط خود را با سایر افراد را گسترش دهید. اگر از این فرصت‌ها به نحو احسن استفاده کنید، تجربه تحصیل دلنشینی را در خارج خواهید داشت.

معایب مهاجرت تحصیلی از مشهد

حال که با برخی مزایای مهاجرت تحصیلی از مشهد آشنا شدید بد نیست تا شما را با بعضی از معایب آن هم آشنا کنیم:

خطر ضربه عاطفی و روحی

اگر تا به حال برای مدت زمان طولانی از خانواده و دوستان خود دور نبودید و به آن‌ها وابستگی شدید دارید و همچنین اگر از لحاظ عاطفی نیز حساس هستید سعی کنید از مهاجرت بپرهیزید. زیرا که این افراد طاقت زندگی تنها و به دور از آشنایان را ندارند و این سفر به جز افسردگی و ناراحتی و اضطراب چیزی برای آن‌ها به ارمغان نخواهد داشت. از همین رو افرادی که از این دسته هستند ضربه‌ی روحی و عاطفی شدیدی در قبال این کار خواهند خورد.

احتمال ایجاد تنگنای مالی

همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، کسی که قصد مهاجرت تحصیلی از مشهد دارد باید از لحاظ مالی خیال خود را آسوده کند زیرا این تصمیم بزرگ روز به روز هزینه های‌بزرگتری را هم در پی خواهد داشت که در صورت مضیقه از لحاظ مالی، فشار شدید و چه بسا جبران ناپذیری به فرد و خانواده‌ی او وارد می‌شود. آن دسته از دانشجویانی که با استفاده از قرض یا وام می‌خواهند ادامه تحصیل دهند، در دوران تحصیل از جنبه‌ی مالی تحت فشار خواهند بود. زیرا بازپرداخت چنین وام هایی‌ ممکن است تا سالها به درازا بکشد.

زبان غریبه

زبان از اصلی‌ترین و مهمترین نکاتی است که هر فرد برای تحصیل در خارج از کشور باید آن را در نظر داشته باشد. راه ارتباطی انسان باهم از طریق زبان است و به همین علت کسانی که به زبان‌های زنده‌ی بیشتری مخصوصاً زبان انگلیسی تسلط داشته باشند، بسیار راه ساده‌تر و کم پیچ و خم تری در ادامه خواهند داشت. کسی که زبان خود را قبل از مهاجرت به کشور خارجی تقویت کرده باشد، در کلاسهای درس مطالب بیشتری را متوجه خواهد شد و همچنین راحت‌تر می‌تواند با بقیه‌ی دانشجویان ارتباط کلامی برقرار کند و یا حتی نیازهای خود را برطرف سازد. بنابراین پیشنهاد می‌شود اگر قصد مهاجرت تحصیلی از مشهد را دارید حتماً قبل از رفتن، تسلط زبان خود را به حد بالایی برسانید.

خلاصه‌ی مطلب

با اندکی مطالعه و مشورت با کسانی که تجربه‌ی بیشتری نسبت به شما در امر مهاجرت تحصیلی دارند و با در نظر گرفتن کلیه‌ی شرایط فعلی موجود کشور خودمان و کشورهای بیگانه که قصد مهاجرت به آنجا را دارید، میتوان دریافت که این کار به سود یا به ضرر ماست. البته بسیاری از مردم با طرز فکرهای متفاوت هنوز این کار را روش درستی برای ادامه تحصیل نمی دانند. آن‌ها معتقدند ایران از لحاظ علمی، چیزی از سایر کشورهای پیشرفته دنیا کم ندارد و انسان باید در کشور خود تحصیل کند و به وطن خود خدمت کند تا برای همین مرز و بوم مثمر ثمر باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا